هوش برون فردی یا میان فردی

هوش میان فردی به توانایی برقراری ارتباط و تعامل مؤثر با دیگران گفته می‌شه.

این افراد به فعالیت‌های اجتماعی و کارهای گروهی علاقه‌مندن و توانایی عجیبی توی جذب و هدایت افراد دارن. هوش میان فردی ارتباط مستقیمی با هوش هیجانی داره. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارن راحت‌تر و سریع‌تر با اطرافیان‌شون ارتباط و تعامل برقرار می‌کنن؛ اون‌ها تو سنجش هیجانات، انگیزه‌ها، تمایلات و منظور افراد تو محیط‌های اجتماعی مهارت دارن. 

اشخاص با هوش بین فردی معمولاً دوست‌های زیادی دارن و برای اطرافیان‌شون اهمیت زیادی قائل هستن. اون‌ها دلسوز و همدل بوده و در درک ارتباطات کلامی و زبان بدن دیگران ماهرن. هوش میان فردی ویژگی بسیار مهمیه که همه و به‌خصوص افرادی که مشاغل مرتبط به روابط اجتماعی دارن، بهش نیاز دارن. داشتن این نوع هوش برای کسایی که در حرفه‌شون تعامل زیادی با افراد مختلف دارن ضروریه. کسایی که هوش میان فردی بالایی دارن اغلب به‌عنوان افراد برونگرا تلقی می‌شن.

معمولاً از این هوش در کنار هوش درون فردی یاد می‌شه. هر چند این دو هوش به هم مرتبطن، اما تفاوت‌های زیادی هم دارن. 

هوش برون فردی نحوه‌ی  ارتباط فرد  رو با دیگران و دنیای بیرون توصیف می‌کنه. اما هوش درون فردی همون‌طور که از اسمش هم معلومه، به ارتباط یه نفر با دنیای درون خودش مربوطه. 

در ادامه‌ی این مقاله

ویژگی‌‌های افرادی که هوش میان فردی خوبی دارن رو بررسی می‌کنیم و به راه‌های تقویت و کاربرد این هوش توی زندگی می‌پردازیم. در آخر هم چند نمونه از افراد موفقی رو که هوش میان فردی قوی داشتن بهتون معرفی می‌کنیم.

 

این قسمت از محتوا تنها برای مشترکین هویواستار قابل نمایش است.

 

4 1 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها