انتخاب پازل مناسب کودک، با توجه به جنس و نوع پازل یکی از سوالات والدین است. در این مقاله به بررسی انواع پازل و جنبه های آموزشی آن میپردازیم

برای کودکتان، پازل مناسبی را انتخاب کنید!

دنیای اسباب بازی‌های کودکان روزبه‌روز در حال گسترش است و تغییرات جدیدی می‌کند. هر روز تعداد بسیاری اسباب بازی به این بازار اضافه می‌شود. اسباب بازی‌هایی که هریک با هدف و رویکرد خاصی وارد بازار می‌شوند و برای سلایق مختلف و متنوع خود را ارائه می‌کنند. یکی از این اسباب بازی‌ها که با تنوع بسیاری روبه‌رو است، پازل‌ها هستند. 

احتمالا شما هم وقتی کلمه پازل را می‌شنوید، ذهنتان به سراغ پازل‌های کلاسیک و کاغذی می‌رود. پازل‌هایی نوستالوژی که دارای قطعات به هم پیوسته هستند. اما در واقع آن‌ها تنها بازی و پازل موجود در بازار نیستند. پازل انواع بسیار مختلفی دارد و دنیایی بسیار گسترده و بزرگ است که این روزها بر تعداد و انواع آن نیز افزوده می‌شود.

در این مقاله، قصد داریم تا به سراغ انواع و اقسام پازل‌های موجود در بازار برویم و درباره انواع مختلف موجود از آن در بازار سخنانی را به میان بیاوریم. این پازل‌ها، به عنوان یکی از محبوب‌ترین اسباب بازی‌های این روزهای کودکان انتخاب بسیار مناسبی است تا سرگرمی سالم و سودمندی را برای آن‌ها فراهم کند. امید است این مقاله را تا پایان همراهی کنید و بتوانید انتخاب خوب و مناسبی را برای خرید پازل برای کودک خود داشته باشید

پازل و انواع مختلف آن
پازل انواع بسیار مختلفی دارد و دنیایی بسیار گسترده و بزرگ است که این روزها بر تعداد و انواع آن نیز افزوده می‌شود.

معرفی انواع پازل

همان‌طور که گفتیم، پازل‌ها در انواع بسیار مختلفی روانه بازار می‌شوند. انواع مختلفی که هریک برای استفاده و رده سنی خاصی مناسب هستند و استفاده متفاوتی را دارند. به همین دلیل لازم است تا پیش از خرید پازل برای کودکان، این انواع و دسته بندی را بشناسیم تا بتوانیم انتخاب مناسب‌تری را برای کودک خود داشته باشیم. به طور کلی پازل‌ها به دو دسته پازل‌های جیگساو و پازل‌های داخلی تقسیم می‌شوند. پازل‌های جیگساو در واقع همان پازل‌های قدیمی و کلاسیک هستند که بیشتر با آن آشنایی داریم. پازل‌های داخلی نوع جدیدتری از پازل هستند. این پازل‌ها شامل قطعاتی هستند که در صفحات و سوراخ‌های یک سینی چوبی قرار می‌گیرند.

هر یک از این دو دسته نیز خود به سه دسته دیگر تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. در زیر این دو گروه پازل، در واقع 6 نوع دیگر پازل وجود دارد که به شرح زیر است:

پازل‌های داخلی: پازل دستگیره (knob puzzles)، پازل ضخیم (chunky puzzles) و پازل گیره‌ای (peg puzzles)

پازل‌های جیگساو: قاب پازل (frame puzzles)، پازل‌های طبقه (floor puzzles) و پازل‌های سه بعدی (3d puzzles)

پازل‌ها به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند.
هر یک از این دو دسته نیز خود به سه دسته دیگر تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پازل دستگیره

۱.پازل دستگیره ساده‌ترین نوع پازل موجود برای کودکان است. درست مانند همه انواع پازل‌های داخلی، قطعات معمولاً غیرمتصل هستند و روی تخته‌ای ساخته شده از چوب قرار می‌گیرند. هر قطعه پازل دارای یک دستگیره بزرگ است که نگه داشتن و دستکاری آن را آسان می‌کند. به همین دلیل به نام پازل دستگیره‌ای (یا پازل پین دار) خوانده می‌شوند. این دلیل اصلی این است که چرا این نوع پازل برای نوزادان و کودکان نوپا که در حال توسعه مهارت‌های حرکتی خود هستند، مناسب است. پازل‌های دستگیره‌ای معمولاً تصاویر ساده مانند وسایل نقلیه اصلی، میوه‌ها و اشکال هندسی را پوشش می‌دهند. آنها همچنین دارای قطعات نسبتاً کمی هستند.

پازل دستگیره یا پین دار یکی از انواع پازل
پازل دستگیره ساده‌ترین نوع پازل موجود برای کودکان است

پازل‌های ضخیم

2. پازل‌های ضخیم یا برجسته شامل هیچ نوع دستگیره‌ای نیستند. در عوض‌، آن‌ها قطعات حجیم و ضخیم‌تری از سینی دارند تا بتوان آن‌ها را به راحتی توسط خردسالان دستکاری کرد. قطعات معمولاً بدون اتصال هستند. این پازل‌ها برای برداشتن و حرکت دادن قطعات نیاز به استفاده از تمام دست دارند. به همین دلیل آن‌ها برای تقویت ماهیچه‌های دست در کودکان نوپا بسیار مناسب هستند. پازل برجسته شامل چند قطعه است که معمولاً بین 4-12 قطعه هستند. بسیاری از پازل‌های بزرگ موجود در بازار درباره وسایل نقلیه و حیوانات است که به کودکان کمک می‌کند تا نام اشیا را بیاموزند و اشکال دقیق‌تری را تشخیص دهند.

پازل ضخیم یکی از انواع پازل
این پازل‌ها برای برداشتن و حرکت دادن قطعات نیاز به استفاده از تمام دست دارند.
پازل گیره

3. پازل گیره یا پازل چسبانده شده کاملاً شبیه به پازل‌های دارای دستگیره هستند. با این تفاوت که قطعات دارای یک دستگیره کوچکتر (میخ) است. این نوع پازل در بین دسته پازل‌های داخلی، سخت‌ترین نوع آن محسوب می‌شود. دستگیره کوچک این نوع از پازل، به بهبود بیشتر مهارت‌های حرکتی ظریف کودکان کمک می‌کند. یک پازل چسبیده معمولاً شامل 8 تا 26 قطعه است. این پازل علاوه بر موضوع حیوانات، الفبا و اعداد را نیز پوشش می‌دهد که به کودکان با مهارت‌های زبانی و ریاضی قبل از مدرسه کمک می‌کند.

پازل گیره نوعی پازل برای کودکان
پازل گیره یا پازل چسبانده شده کاملاً شبیه به پازل‌های دارای دستگیره هستند.
پازل قاب

4. قاب پازل یا پازل فریم از مبتدی‌ترین انواع پازل است. همانطور که از نام این نوع از پازل مشخص است، قطعات متصل به هم داخل یک قاب قرار می‌گیرند و همیشه از مقوا ساخته می‌شوند. این قاب به بچه ها کمک می کند که بدانند قطعات پازل را در کجا قرار دهند. پازل‌های فریم می‌توانند بین 9 تا 60 قطعه داشته باشند. آن‌ها موضوعات مختلفی را پوشش می‌دهند و تنوع بسیاری دارند.

پازل قاب دارای فضای مشخصی برای گذاشتن
قاب پازل یا پازل فریم از مبتدی‌ترین انواع پازل است
پازل طبقه

5. پازل‌های طبقه یکی از بهترین اسباب بازی‌ها برای ارتقای مهارت حل مسئله در کودکان است. این پازل‌ها معمولاً بین 24 تا چند صد قطعه دارند. هیچ محدودیتی برای موضوعات تحت پوشش این نوع از پازل‌های کلاسیک وجود ندارد و شامل مواردی از جمله جنگل، نقشه جهان ، سیارات ، دایناسورها می‌شود.

پازل طبقه یا فلور یکی از انواع پازل
پازل‌های طبقه یکی از بهترین اسباب بازی‌ها برای ارتقای مهارت حل مسئله در کودکان است
پازل سه بعدی

6. پازل‌های سه بعدی شامل جمع آوری یک شکل سه بعدی به جای یک تصویر مسطح است. این سخت‌ترین نوع پازل‌ها برای کودکان است، زیرا آن‌ها مستقیم نیستند و برای تکمیل به زمان بیشتری نیاز دارند. لگو‌های با طرح مشخص نیز می‌توانند در دسته بندی پازل‌های سه بعدی قرار گیرند.

پازل سه بعدی سخت‌ترین شکل پازل
پازل‌های سه بعدی شامل جمع آوری یک شکل سه بعدی به جای یک تصویر مسطح است
نکات انتخاب پازل مناسب سن کودک

همان‌طور که تا به اینجای مقاله خواندید، پازل‌ها از انواع بسیار مختلفی ساخته شده‌اند و انواع مختلفی که هریک برای ارتقای مهارت مشخصی هستند و در سنین مشخصی کاربرد دارند. به همین دلیل لازم است پس از آن که با انواع این پازل‌ها آشنا شدید، سن مناسب برای استفاده از هر پازل را نیز بدانید تا بتوانید انتخاب خوبی را برای کودک خود داشته باشید. البته به طور کلی، هرچه در این شش دسته، جلوتر می‌رویم پازل‌ها سخت‌تر شده و برای سنین بالاتری مناسب می‌شوند. در ادامه سن مناسب برای استفاده از هریک از انواع پازل را بیان خواهیم کرد:

 1. پازل‌های دستگیره ساده‌ترین نوع پازل هستند که برای تمام کودکان نوباوه  و نوپا مناسب هستند. این پازل‌ها به دلیل داشتن قطعات بزرگ و کم، گزینه مناسبی برای استفاده کودکان هستند.
 2. پازل‌های ضخیم آن دسته از پازل‌هایی هستند که برای تمام کودکان نوپا مناسب هستند. از این نوع پازل می‌توان برای کودکان 2 سال به بعد استفادده کرد.
 3. پازل‌های گیره، سخت‌ترین مدل پازل‌ها در بین انواع پازل‌های داخلی هستند. به همین دلیل از این پازل‌ها برای کودکان بین 4 تا 6 سال استفاده می‌شود.
 4. قاب‌های پازل که ساده‌ترین نوع از پازل‌های جیگساو هستند برای کودکان پیش دبستانی و مهدکودک مناسب هستند.
 5. پازل‌های طبقه برای کودکان بالای 5 سال مناسب هستند. کودکانی که وارد پیش دبستانی شده اند و مهارت‌های حل مسئله را یاد گرفته‌اند.
 6. پازل‌های سه بعدی به دلیل داشتن قطعات بسیار و استفاده از انواع نمادها در خود، برای کودکان بیش از هفت سال مناسب هستند. این پازل‌ها گاه حدود هزار قطعه دارند. این مسئله نشان می‌دهد خود این دسته نیز، شامل چند رده بندی از آسان تا سخت است.

برای دیدن دسته بندی کامل انواع پازل اینجا را مشاهده کنید

انتخاب پازل مناسب برای کودک
پازل‌ها از انواع بسیار مختلفی ساخته شده‌اند
انواع جنس پازل

همان‌طور که شکل و شمایل پازل‌ها متفاوت است و از اشکال و انواع مختلفی درست شده است، جنس پازل‌ها نیز متفاوت است. پازل‌ها در جنس‌های مختلفی تهیه می‌شوند که انتخاب را برای خرید متنوع‌تر و سخت‌تر می‌کند. به همین دلیل لازم است تا بدانید که جنس مختلف برای پازل‌ها وجو دارد. برخی از این جنس‌ها برای ساخت پازل عبارت است از:

 1. کاغذ و مقوا که معمولا در بین انواع پازل‌های جیگساو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. چوب جنسی است که بیشتر برای انواع مختلف پازل‌های داخلی استفاده می‌شود. خصوصا پازل‌هایی که مخصوص کودکان کم سن و سال‌تر است، معمولا از این جنس ساخته می‌شود. البته برخی از پازل‌های جیگساو نیز ممکن است از این جنس باشند.
 3. آهنربا و مغناطیس شامل بسیاری از انواع پازل است. البته این نوع از پازل به دلیل استفاده راحت‌تر معمولا برای کودکان کم سن استفاده می‌شود. هرچند در صورتی که از قطعات کوچکتری در این نوع پازل استفاده شده باشد، بهتر است تا دقت عمل لازم را به خرج دهید.
 4. پلاستیک و مشتقات آن جنس بسیاری از انواع پازل را تشکیل می‌دهند. پازل‌های بسیاری از این جنس ساخته می‌شوند زیرا این جنس از پازل، قیمت مناسب‌تر و سبکی بیشتری دارد و کودک در استفاده از آن راحت‌تر است.
 5. فوم جنس کمتر شناخته شده‌ای در بین انواع پازل است که برای بسیاری از پازل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
جنس چوب برای پازل
پازل‌ها در جنس‌های مختلفی تهیه می‌شوند که انتخاب را برای خرید متنوع‌تر و سخت‌تر می‌کند.
جنبه‌های آموزشی پازل

پازل‌ها بازی مناسبی برای کودکان هستند که با استفاده از انواع مختلف آن، می‌توان در سنین مختلف شرایط مناسبی را در ابعاد مختلفی رشد کودک ایجاد کرد. این مزایا و فواید سبب شده‌ است تا از پازل به عنوان یک بازی آموزشی استفاده شود و نگاهی کاربردی به این اسباب بازی داشته باشیم. به همین دلیل در این بخش از مقاله تصمیم گرفتیم تا نگاهی به فواید و جنبه‌های آموزشی این اسباب بازی داشته باشیم. برخی از این فواید عبارت‌اند از:

 1. بالا بردن تمرکز در کودک به دلیل نیاز به توجه و تمرکز بیشتر برای حل پازل
 2. توسعه مهارت‌های حرکتی و افزایش توانایی در دست‌ها
 3. ایجاد توانایی مهارت‌های حرکتی ظریف و دقیق
 4. بالا بردن دقت کودک و توجه او به نکات جزئی
 5. شناخت اشکال و رنگ‌های مختلف
 6. افزایش هماهنگی بین دست و چشم
 7. ایجاد آگاهی فضایی در کودک
 8. درک دنیای اطراف و جهان پیرامون
 9. ایجاد دانش موضوعی خاص، مثلا در خصوص حیوانات یا میوه‌ها
 10. ایجاد و افزایش مهارت حل مسئله
 11. بالا بردن توانایی‌های زبانی و کلامی
 12. افزایش عرت نفس و اعتماد به نفس در کودک
 13. بهبود حافظه تصویری
 14. بالا بردن صبر و شکیبایی در کودک
 15. ایجاد مهارت ارتباط اجتماعی
 16. یادگیری نظم و ترتیب دهی به اشکال
 17. بالا بردن پشتکار کودک با تداوم در ساخت پازل
فواید انواع مختلف پازل
پازل‌ها بازی مناسبی برای کودکان هستند که با استفاده از انواع مختلف آن، می‌توان در سنین مختلف شرایط مناسبی را در ابعاد مختلفی رشد کودک ایجاد کرد.
خلاصه نکات پایانی مقاله

پازل یکی از محبوب‌ترین اسباب بازی‌ها برای کودکان است که با استفاده از آن، می‌توان دنیای زیبایی را برای کودکان خلق کرد و سرگرمی‌های زیبایی را برای آن‌ها فراهم آورد. این بازی و سرگرمی، طی سال‌های اخیر با انواع بسیاری روبه‌رو بوده است و تنوع زیادی را کسب کرده است. تنوعی که سبب شده است تا از این اسباب بازی برای سنین مختلف و بالا بردن توانایی‌های بسیاری استفاده شود. در این مقاله بر آن شدیم تا به طور کاملا دقیقی، از انواع مختلف این پازل سخن بگوییم. مدل‌های مختلف پازل را برای شما برشمردیم و درباره انواع جنس و کاربرد هریک از آن‌ها نکاتی را برشمردیم. در ادامه، سن استفاده از هریک از انواع پازل را بیان کردیم تا بتوانید با توجه به سن کودکتان برای او نوع مناسبی از پازل را انتخاب کنید. در ادامه جنس‌های مختلف پازل موجود در بازار را بیان کردیم و در انتها، فواید و مزایای استفاده از پازل را بیان کردیم. پازل جنبه‌های آموزشی بسیاری دارد که برخی از این موارد را در این مقاله عنوان کردیم. امید است تا به اینجای مقاله ما را همراهی کرده بشاید و اکنون بتوانید انتخاب خوب و مناسبی را برای خرید پازل مناسب برای کودک خود داشته باشید.

پازل، اسباب بازی سرگرم کننده برای کودکان
پازل یکی از محبوب‌ترین اسباب بازی‌ها برای کودکان است

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها