بازی با کودک سه ساله بهترین روشی است که کودک می‌تواند به‌واسطه‌ی آن مفاهیمی را یاد بگیرد، احساساتش را تجربه و مهارت‌هایش را تقویت کند،برای آموزش با هویو باشید

بازی با کودک سه ساله

سه سالگی زمان مهمی برای رشد عاطفی کودک است. در این بازه‌ی سنی کودک با بدنش آشنا می‌شود، ذهن و احساساتش را می‌شناسد و تفاوت بین شادی، غم، ترس و خشم را درک می‌کند. او حالا نسبت به کسانی که دوستشان دارد و اعضای خانواده‌اش عاطفه نشان می‌دهد و هرچقدر اعتمادبه‌نفسش بیشتر شود، احساساتش را بهتر می‌شناسد و کنترل می‌کند.

 بازی با کودک سه ساله بهترین روشی است که کودک می‌تواند به‌واسطه‌ی آن مفاهیمی را یاد بگیرد، احساساتش را تجربه و مهارت‌هایش را تقویت کند. حالا کودک شما علاقه‌ی بیشتری به ارتباط برقرار کردن با کودکان دیگر دارد و نسبت به بازی‌های مشارکتی در گروه‌های کوچک، تمایل بیشتری نشان می‌دهد. او در سه سالگی مفهوم «مال من» و «مال او» را درک می‌کند و همین درک باعث می‌شود که روابط اجتماعی برایش آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر شود.

در سه سالگی فرزند شما موقع بازی خلاق‌تر است. مثلاً ممکن است اسباب‌بازی‌هایش را دور خود جمع کند و یک مهمانی چای عصرانه ترتیب بدهد، با یک دوست خیالی ارتباط برقرار کند و هر روز نقش‌های مختلفی را تجربه کند؛ او یک روز دکتر می‌شود و روز دیگر معلم. گاهی یک آشپز زبردست است و گاهی اوقات خلبان می‌شود. این بازی با قدرت تخیل اتفاق نگران‌کننده‌ای نیست و از ویژگی‌های سالم سه‌سالگی‌ است.

کودک سه ساله بازی کردن را بیشتر از قبل دوست دارد و از سویی دیگر ما می‌دانیم که بازی و اسباب‌بازی چه تأثیر مهمی در رشد جسمی و ذهنی او دارند. به همین دلیل تلاش کرده‌ایم تا در این مقاله، یک راهنما برای بازی با کودک سه ساله را به شما ارائه دهیم و به بازی‌هایی اثرگذار بپردازیم.

بازی با همسالان

در یک سالگی و دو سالگی، کودک می‌تواند در کنار کودکان دیگر قرار بگیرد و مشغول بازی شود اما در سه سالگی قادر به تعامل و همکاری، دوستی و بازی‌های گروهی و مشارکتی است.

فرزند سه‌ساله‌تان را به پارک یا خانه‌های کودک ببرید، کودکان دیگر را به خانه‌تان دعوت کنید و فضایی بسازید تا کودک سه ساله بتواند مهارت‌های اجتماعی‌اش را تقویت کند و سازگاری با دیگران را یاد بگیرد.

بازی با همسالان
در یک سالگی و دو سالگی، کودک می‌تواند در کنار کودکان دیگر قرار بگیرد و مشغول بازی شود اما در سه سالگی قادر به تعامل و همکاری، دوستی و بازی‌های گروهی و مشارکتی است.

پازل

بازی با پازل یکی از بهترین روش‌ها برای رشد مهارت‌های ذهنی کودک است و درعین‌حال او را سرگرم می‌کند. تصور کنید که در یک روز بارانی با کودک ۳ ساله خود در خانه تنها هستید. در چنین شرایطی یکی از بهترین ابزارها برای مشغول کردن کودک شما، پازل است.

 می‌توانید خودتان هم برای درست کردن پازل در کنار کودک قرار بگیرید تا او از تعامل و همکاری لذت ببرد. مهارت‌های حرکتی، فرایندهای شناختی ذهن و قدرت استدلال فرزندتان با این فعالیت تقویت می‌شود.

لگو یا مکعب‌های چوبی

بازی کردن با لگو حتی برای بزرگسالان هم جذاب است. کودکان از این فعالیت بسیار لذت می‌برند چون در سه سالگی توانایی بیشتری برای ساختن و خلق کردن دارند و لگوها و مکعب‌های چوبی این فرصت را در اختیارشان قرار می‌دهند تا آزادانه خلاقیتشان را به کار بیندازند و چیزهایی را که دوست دارند بسازند.

  مهارت ‌های حرکتی کودک با این بازی رشد می‌کنند و خلاقیتش تقویت می‌شود. 

بازی با لگو کودک سه ساله
مهارت ‌های حرکتی کودک با این بازی رشد می‌کنند و خلاقیتش تقویت می‌شود.

فعالیت‌های هنری

بازی با کودکان سه ساله می‌تواند در قالب فعالیت‌های جذاب هنری باشد. انواع ابزارهای هنری مثل مداد رنگی، کاغذ، آبرنگ، پاستل، چسب، کاغذ رنگی، بوم نقاشی کوچک و...را در اختیار فرزند سه‌ساله‌تان قرار دهید تا در دنیای نقاشی غرق شود و با قدرت تخیل خودش کاردستی بسازد.

نگران نشوید اگر بعضی از کاردستی‌های او بی‌معنی هستند. آنچه اهمیت دارد این است که او را آزاد بگذارید تا مهارت نقاشی‌اش را تقویت کند و از تخیل‌ورزی نترسد.

فعالیت های هنری کودک سه ساله
او را آزاد بگذارید تا مهارت نقاشی‌اش را تقویت کند و از تخیل‌ورزی نترسد.

خانه بازی

 به کودک اجازه دهید تا خانه‌ی خودش را بسازد. به عنوان مثال در گوشه‌ای از خانه چادر بزند یا با وسایل خانه مثل مبلمان و کوسن‌ها برای خودش خانه بسازد. همچنین می‌توانید یک فضای کوچک را به او اختصاص دهید تا آنجا را به خانه‌ی خودش تبدیل و جوری که دوست دارد آن را تزئین کند.

  خانه بازی به کودک سه ساله کمک می‌کند تا با مفهوم خانه، خانواده و امور روزمره‌ی زندگی آشنا شود و بعضی مهارت‌هایی را که در آینده به آن‌ها نیاز دارد، تمرین کند.

چادر زدن در گوشه خانه
به کودک اجازه دهید تا خانه‌ی خودش را بسازد. به عنوان مثال در گوشه‌ای از خانه چادر بزند یا با وسایل خانه مثل مبلمان و کوسن‌ها برای خودش خانه بسازد

بازی‌های وانمودی

معمولاً هر کودکی یک یا چند نقش اجتماعی را بیشتر از بقیه دوست دارد و دلش می‌خواهد در بازی‌های فردی یا گروهی‌اش در آن قالب قرار بگیرد. لازم نیست حتماً لباس‌های مخصوص به آن نقش را برای کودک بخرید. می‌توانید از پارچه ها و لباس‌هایی که در خانه دارید استفاده کنید تا اگر او می‌خواهد دکتر شود، بتواند این نقش را بازی کند، چنانچه تمایل به آشپز شدن دارد، از وسایل کم‌خطر آشپزخانه استفاده کند و با یک تخته‌سیاه کوچک، به معلمی مشغول شود.

بازی های نقش آفرینی به کودک کمک می‌کنند تا با نقش‌های اجتماعی و ویژگی‌های هر کدام آشنا شود و از همین حالا به علائق و استعدادهایش توجه کند.  

بازی وانمودی معلمی
بازی های وانمودی به کودک کمک می‌کنند تا با نقش‌های اجتماعی و ویژگی‌های هر کدام آشنا شود و از همین حالا به علائق و استعدادهایش توجه کند. 

ماسه بازی

اگر بتوانید کودک سه ساله را برای بازی، بیرون از خانه ببرید، کار بسیار مفیدی کرده‌اید. در این حالت او در فضای بیرون قرار می‌گیرد، خورشید بر پوستش می‌تابد و مشغول بازی محبوب ماسه بازی می‌شود. او ماسه‌ها را با دست‌هایش لمس می‌کند و خلاقیتش را به کار می‌اندازد و چیزهایی را خلق می‌کند.

 حس لامسه‌ی کودک با این بازی تقویت می‌شود و قدرت تخیل‌ورزی‌اش ارتقا پیدا می‌کند.

بازی با ماسه برای کودک سه ساله
حس لامسه‌ی کودک با این بازی تقویت می‌شود و قدرت تخیل‌ورزی‌اش ارتقا پیدا می‌کند.

دوچرخه سواری

تصور دنیای کودکی بدون دوچرخه‌سواری کار سختی است.  برای بازی با کودک سه ساله ، دوچرخه‌ای را در اختیار او قرار بدهید و با صبر و حوصله و همدلی راندن آن را به کودک آموزش دهید.

دوچرخه‌سواری توانایی حفظ تعادل را در کودک تقویت می‌کند و بسیار سرگرم‌کننده است.

دوچرخه سواری کودک سه ساله
دوچرخه‌سواری توانایی حفظ تعادل را در کودک تقویت می‌کند و بسیار سرگرم‌کننده است.

شنا

شنا کردن، مخصوصاً در تابستان، برای کودک بسیار لذت بخش است. درست است که شنا یک رشته ورزشی است اما برای کودکان سه ساله یک بازی هم محسوب می شود. در واقع مثل دوچرخه سواری، شنا کردن هم ورزشی سرگرم کننده است.

با این ورزش، سلامتی کودک ۳ ساله تقویت می‌شود و درعین‌حال لذت می‌برد و بازی می‌کند  .

بازی با الفبا

وقتی کودک به سه سالگی می‌رسد، می‌توانید کم‌کم او را با الفبا آشنا کنید. البته باید مراقب باشید که این کار را با فشار انجام ندهید و فضایی را فراهم کنید که این آموزش حالت بازی داشته باشد. وقتی کودک با حروف آشنا شد و آن‌ها را یاد گرفت، کتابی را برایش باز کنید و از او بخواهید که حروف الفبایی را که تشخیص می‌دهد، به شما نشان بدهد.

 این بازی کودک را با الفبا آشنا می‌کند و این اتفاق مفیدی در روند رشد ذهنی و یادگیری کودک است.

بازی با اعداد

کودکان سه ساله عاشق بازی با اعداد هستند. این بازی دقیقاً مثل بازی با حروف الفبا است. از طریق آن می‌توانید اعداد را به کودک یاد بدهید و در موقعیت‌های مختلف از او بخواهید که از آن‌ها استفاده کند. مثلاً در محیط بیرون از خانه، اعداد روی تابلوها و بیلبوردها را به شما نشان دهد، آن‌ها را روی اسکناس‌ها تشخیص بدهد و در محیط خانه چیزهای مختلف را بشمارد.

مهارت‌های ذهنی و هوش ریاضی کودک با این فعالیت تقویت می‌شود.

دسته بندی رنگ‌ها

یک روش مفید برای بازی کودک سه ساله ، مشغول شدن به رنگ‌هاست. کودک سه ساله نه‌تنها می‌تواند نام رنگ‌ها را یاد بگیرد که توانایی دسته‌بندی‌شان را هم دارد. برای این بازی وسایلی را به رنگ‌های مختلف در اختیارش قرار دهید و از او بخواهید که هم‌رنگ‌ها را در دسته‌های جداگانه قرار دهد.

 درک کامل تفاوت رنگ‌ها مهارتی است که با این فعالیت در کودک تقویت می‌شود.  

آموزش رنگ ها و دسته بندی رنگ ها با بازی به کودک سه ساله
درک کامل تفاوت رنگ‌ها مهارتی است که با این فعالیت در کودک تقویت می‌شود.

حدس زدن صداها

صدای حیوانات مختلف و صداهای طبیعت مثل باران و طوفان را از اینترنت دانلود کنید. بعد هر کدام را پخش و در موردش با کودک صحبت کنید. در آخر از میان آن‌ها یکی را انتخاب کنید و از کودک بخواهید که به شما بگوید این صدا متعلق به کدام حیوان یا پدیده‌ی طبیعی است.

 با این بازی مهارت شنوایی کودک سه ساله تقویت می‌شود.

حدس زدن بوها

چیزهای مختلفی مثل انواع گل‌ها و میوه‌ها و غذاها را در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید آن‌ها را بو کند. با هم در مورد بوها صحبت کنید و چند ساعت بعد از کودک بخواهید که دوباره آن‌ها را بو کند و بگوید که چه بویی می‌دهند.

این بازی کمک می‌کند تا کودک سه ساله با دنیای متنوع بوها آشنا شود و حس بویایی‌اش را تقویت کند.

بازی حدس بو
این بازی کمک می‌کند تا کودک سه ساله با دنیای متنوع بوها آشنا شود و حس بویایی‌اش را تقویت کند.

نکات پایانی مقاله

کودک سه ساله نسبت به گذشته آگاه‌تر و اجتماعی‌تر است و درک بیشتری از پدید‌ها دارد. مهارت‌های حرکتی‌اش رشد کرده‌اند و توانمندی‌های جسمی‌اش بیشتر شده‌اند. حالا فرصت مناسبی است تا ذهن و جسم او در بازی‌ها بیشتر درگیر شوند و فعالیت‌های گروهی و مشارکتی را با هم‌سالانش تمرین کند.

با توجه به تأثیر غیرقابل‌انکار بازی در رشد همه‌جانبه‌ی کودک، در این مقاله تلاش کردیم تا راهنمایی را برای بازی با کودک سه ساله ، تهیه کنیم و به ایده‌هایی بپردازیم که سرگرم‌کننده و لذت‌بخش هستند و منجر به تقویت توانمندی‌های کودک می‌شوند.

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها