هفته یازدهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

رحم شما به قدری رشد کرده است که باعث بزرگ شدن شکمتان بشود. اندازه رشد شکم در افراد مختلف متفاوت است. اگر دو یا چندقلو باردار هستید ممکن است شکم بزرگتری نسبت به سایرین داشته باشید. حالت تهوع نسبت به هفته‌های گذشته کاهش می یابد و در هفته‌های آتی ناپدید خواهد شد. سینه‌ها به رشد خود نیز ادامه می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم از لباس‌زیر‌های کشی و مناسب استفاده کنید. احتمال سقط در این هفته وجود دارد ولی نگران نباشید اگر ضربان قلب جنین شنیده شده باشد احتمال سقط 3 درصد است.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

کودک شما در این هفته اندازه یک لیمو ترش/آلو/ زرد آلو است. حدودا 7 گرم وزن و 4 سانتی‌متر قد دارد. چشم‌های کودک در این هفته بسته است.  وی تا زمان تولد مایع تنفس می‌کند. سر کودکتان به خوبی رشد کرده است و رگ‌های سر قابل مشاهده است. صورت جنین نیز در حال تکامل است ، چانه او شکل گرفته است و حس بویایی و چشایی نیز در حال شکل‌گیری است. فولیکول‌های مو در زیر پوست جنین قرار گرفته است. اندام تناسلی خارجی شکل گرفته است و ممکن است پزشکتان جنسیت جنین به شما بگوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید قلب جنین در این هفته 120 تا 160 بار در دقیقه می‌تپد.

نکاتی برای بارداری بهتر:

مانند هفته‌های گذشته تغذیه شما بسیار مهم است. مواد مقوی و حاوی آهن و پروتئین را فراموش نکنید. سبزیجات و مایعات را در برنمه غذایی خود قرار دهید. ممکن است غذاهای عجیب غریبی هوس کنید که به خاطر نیاز بدن به عناصر موجود در آن غذا است.

ورزش در دوران حاملگی بسیار مهم است. هم به زایمان راحت هم به کنترل وزن پس از زایمان کمک می­‌کند. برای این منطور میتوانید در کلاس‌های ورزش مخصوص بارداری شرکت کنید. اگر در هنگام ورزش با مورد خاصی مانند خونریز یا تنگی نفس و … مواجه شدید سریعا آن را با پزشک خود مطرح کنید.

هر انسانی ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی شود اما در دوران بارداری به خاطر شرایط بارداری احتمال عفونت‌های ادراری بیشتر است لذا اگر علائم عفونت‌های ادراری مانند تکرر ادرار، سوزش ادرار، بوی بد ادرار و گرفتگی عضلات پشت یا شکم را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید. همچنین در صورت بروز نشانه‌های سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز به پزشک مراجعه کنید تا داروهای مناسب بارداری برای شما تجویز کنند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها