هفته چهاردهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

در این هفته شما سه ماه و یک هفته باردار هستید و سن جنین دو ماه و سه هفته است. از این هفته افزایش وزن قابل توجهی خواهید داشت همچنین به طور متقابل سرعت رشد کودک نیز افزایش یافته است در حدی که کودک شما به نسبت هفته پیش دو برابر رشد کرده است. کم کم شکمتان بزرگ می شود و شما زمانی این را درک می‌کنید که دیگر لباس‌های قبلی‌تان اندازه‌تان نیست. لباس‌های مناسب بارداری تهیه کنید. لباس‌های تنگ نپوشید زیرا از رشد مناسب کودک جلو‌گیری می‌کند. لگن و دیگر ربات‌های بدن در حال کش آمدن هستند تا فضای مناسب رشد کودک شما را آماده کنند و کمی درد این زمان طبیعی است پس از این ممکن است موهایتان ضخیم‌تر شود که این مورد نیز در زمان بارداری طبیعی است.

برای کودک شما چه اتفاقی می افتد؟

انگشتان جنین شما به طور کامل رشد کرده است و او می‌تواند انگشتان خود را حرکت دهد. بازوان او نیز در حد متناسبی با بدن وی رشد کرده است. کلیه و کبد و طحال جنین به وظایف خود به خوبی عمل می‌کنند و جنین می‌تواند ادرار کند. اندام تناسلی کودک به اندازه کافی رشد کرده است اما همچنان تشخصی جنسیت وی آسان نیست. برای اطمینان از جنسیت کودک کافی است فقط چند هفته صبر کنید. همچنین پرزهایی شبیه پرز هلو بر روی سر جنین شما در حال رشد است که در آینده ای نزدیک تبدیل به مو و ابرو می‌شوند.

در این هفته فرزند شما اندازه یک عدد هلو است، 42.5 گرم وزن و 8.6 سانتی‌متر قد دارد.

نکاتی برای بارداری بهتر:

در زمان حاملگی خون رسانی بدن افزایش می‌یابد تا بدن بتواند اکسیژن مورد نیاز جنین و مادر را تهیه کند. این شدت خونرسانی باعث متورم شدن لثه‌ها و گاهی خونریزی آن‌ها می‌شود. این مورد طبیعی است اما لازم است بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و به طور مرتبط مسواک بزنید. بهتر است از بلند کردن و حمل اجسام سنگین بپرهیزید زیرا می‌تواند منجر به سقط یا خونریزی شود. همچنین ایستادن طولانی مدت برای شما مضرر است. اگر مجبور به ایستادن در تایم زیاد شدید پس از آن به استراحت بپردازید. همچنان ورزش و تغذیه مناسب را پی بگیرد و ویتامین‌های مختلف را در برنامه غذایی خود قرار دهید. اگر در محل کار یا امکان دیگر در معرض اشعه یا مواد سمی و خطرناک هستید محلتان را تغییر دهید تا آسیبی به جنین نرسد.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها