هفته پنجم بارداری 

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

در این هفته یک پریود را از دست داده‌اید و به دنبال تست‌های حاملگی می‌روید. بی‌بی چک می‌تواند برای تشخیص حاملگی به شما کمک کند. هنوز تغییراتی که برای اطرافیان شما قابل مشاهده باشد رخ نداده است. ممکن است بیماری صبحگاهی یا همان ویار را تجربه کنید. حدود نیمی از زنان باردار این بیماری را تجربه می‌کنند. بیماری صبحگاهی اصولا در هفته ششم بارداری (هفته چهارم جنین) رخ می‌دهد. ممکن است بیماری صبجگاهی را در صبح یا عصر یا حتی در شب تجربه کنید. بیماری صبحگاهی همان حالت تهوع در ابتدای بارداری است. اگر حالت تهوع شما شدید است و تقریبا هر چیز که میل می‌کنید بالا می‌آورید به پزشکتان مراجعه کنید.

برای کودک شما چه اتفاقی می افتد؟

کودک شما در این هفته به اندازه هسته پرتغال است. وزن آن ناچیز و قد آن حدود 3 میلی‌متر است. در این هفته قلب کودک با ریتم یکنواخت می‌تپد. چشم‌ها و گوش‌ها نیز در حال فرم‌گیری هستند. جفت در حال شکل گیری است که خون و اکسیژن را به جنین می‌رساند. کم‌کم چین‌های عصبی شکل می‌گیرد که در آینده‌ای نزدیک به مغز و نخاع تبدیل می‌شود.

نکاتی برای بارداری بهتر

شما کم کم وزن اضافه می‌کنید. یک خانم با وزن نرمال قبل از حاملگی، در دوران حاملگی حدود 11.3 تا 15.9 کیلوگرم وزن اضاقه می‌کند. همچنین خانمی با کمبود وزن پیش از حاملگی، 15.4 کیلوگرم وزن به دست می‌آورد و خانمی با اضافه وزن قبل از بارداری‌، 9 کیلوگرم در دوران بارداری چاق می‌شود. تغذیه مناسب و اسید فولیک را فراموش نکنید. از مصرف سرخود قرص‌های مختلف بالاخص قرص ضدبارداری بپرهیزید. همچنین با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید در کارهای منزل به شما کمک کند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها