هفته پانزدهم بارداری 

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

لباس‌هایتان برایتان تنگ شده است؟ این اتفاق بسیار طبیعی است. کم کم باید از لباس‌های مخصوص حاملگی استفاده کنید. تقریبا در هفته باید بین نیم تا یک کیلو افزایش وزن داشته باشید. همان طور که قبلا گفته شد دفعات خونرسانی و حجم آن در دوران حاملگی افزایش می‌باید. به این دلیل شما باید بیشتر استراحت کنید و از فعالیت‌های سخت بپرهیزید. همچنین افزایش حجم خون منجر به متورم شدن رگ‌ها و در نتیجه خون دماغ شدن یا خونریزی لثه می‌شود.  ممکن سوزش سر دل یا نفخ را تجربه کنید که بهتر است تلاش کنید غذاهایی که منجر به نفخ و سوزش معده‌تان می‌شود را شناسایی کنید و از مصرف آن‌ها بپزهیزید همچنین با پزشکتان مشورت کنید تا  در صورت لزوم قرص‌های مناسب شما را تجویز کنند.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

هم اکنون کودک شما سه ماه سن دارد. برخلاف گذشته که بازوان وی در حال رشد بود در این هفته پاهای فرزندتان رشد می‌کند و با بدنش به تناسب می‌رسد. همچنان کودک تحرکات بسیاری دارد اما هنوز برای شما قابل احساس نیست. هرچند روی چشمان جنین بسته است اما حنین می‌تواند نور را احساس کند. اگر چراغ قوه ای به شکم مادر نزدیک کنید جنین نسبت  به آن واکنش نشان می دهد. همچنین از این هفته به بعد کودک صدای شما را می‌شنود. با وی صحبت کنید، قصه کودکانه بگویید و لالایی بخوانید. همچنین از پدرش بخواهید با او صحبت کند. این باعث می‌شود کودک پس از تولد صدای شما را بشناسد.

در این هفته فرزند شما اندازه یک پرتقال است و 10 سانتی‌متر قد و 70 گرم وزن دارد.

نکاتی برای بارداری بهتر:

به مصرف مواد مقوی و حاوی ویتامین‌های مختلف ادامه دهید. همچنین آجیل‌های مفید را در برنامه غذایی خود قرار دهید. در این هفته استخوان‌های کودک در حال شکل‌گیری هستند لذا مصرف کلسیم به اندازه کافی ضروری است. تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید. اگر هنوز به کلاس‌های ورزش بارداری نرفته‌اید نگران نباشید هنوز دیر نشده است و همچنان می‌توانید در این کلاس‌ها ثبت نام کنید. با دیگران مادران باردار آشنا شوید. اگر به مورد مشکوکی برخورد کردید حتما با دکتر خود مشورت کنید. سرماخوردگی و تب را نیز جدی بگیرید و به سرعت به پزشک مراجعه کنید. تب طولانی مدت می‌تواند به سیستم عصبی جنین آسیب وارد کند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها