هفته هفدهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

سرعت رشد جنین افزایش پیدا کرده است، همچنین جریان خون شما شدت گرفته است. این دو عامل باعث افزایش مایعات مختلف مانند ترشحات واژن، عرق و ماده مخاطی در بدن شما می‌شود. ممکن است در نتیجه فعالیت‌های هورمون‌ها شما رویاهای عجیب و غریبی را ببینید اما نگران نباشید و به آن‌ها اهمیت ندهید. شکم و رحم‌تان همچنان در حال رشد هستند و نسبت به هفته‌های گذشته تغییر شکل می‌دهند. رحم کم‌کم از لگن فاصله می‌گیرد و به سمت بالا حرکت می‌کند. پس از این هفته پنهان کردن حاملگی‌تان کار سختی است. بند ناف که متشکل از رگ‌های بسیاری است نیز رشد می‌کند و کلفت‌تر می‌شود تا بتواند غذا و اکسیژن مورد نیاز کودک را به او برساند.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

جنین شما نسبت به هفته گذشته 40 درصد افزایش وزن داشته است و اکنون حدودا 140 گرم وزن و 13 سانتی‌متر قد دارد. فرزند شما در این هفته هم اندازه یک گلابی است و در دستان شما جا می‌گیرد. بدن جنین تا امروز از غضروف تشکیل شده بود، پس از این غضروف‌ها به تدریج به استخوان تبدیل می‌شوند. رشد و تکامل گوش‌ها و حس شنوایی جنین در این هفته به پایان می‌رسد. چربی‌هایی در زیر پوست کودک در حال شکل‌گیری است که برای تنظیم دمای بدن کاربرد دارد. همچنین غدد عروق جنین نیز در حال تشکیل است. شاید برایتان جالب باشد بدانید اگر فرزندتان دختر است رحم او در این هفته تشکیل شده است و در جای خود قرار‌گرفته است.

نکاتی برای بارداری بهتر:

با توجه به تکامل حس شنوایی فرزندتان برای او کتاب بخوانید، قصه بگویید و موسیقی پخش کنید. در طول روز زمان مشخصی را برای صحبت با او در نظر بگیرید. ممکن است دچار حساسیت و آلرژِی شوید که در زمان بارداری طبیعی است ولی برای رفع آن‌ها به طور خودسرانه قرص مصرف نکنید و در این مورد حتما با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است سردرد‌های میگرنی را نیز تجربه کنید که پزشکان می‌گویند به علت تغییرات در هورمون استروژن است، برای این مورد نیز اجازه مصرف قرص ندارید. بهتر است برای مبارزه با سردرد از استرس دوری کنید و مصرف کافئین و شکلات را کاهش دهید.

لباس‌های مناسب بارداری خریداری کنید و از پوشیدن آن‌ها معذب نباشید زیرا لباس‌های تنگ از رشد جنین جلوگیری می‌کند و همچنین آسایش جسمانی شما را مختل می‌کند. از کفش‌های راحت و مناسب سایز پای خود استفاده کنید؛ اگر سایز پایتان نیز تغییر کرده است، طبیعی است و نگران نباشید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها