هفته هجدهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

شکم شما همچنان در حال رشد است. مرکز ثقل بدن تغییر کرده است به احتمال زیاد کمردرد را نیز تجربه کنید. تورم دست‌ها و پاها طبیعی است اگر به طور غیر معمول متورم شده‌اند حتما به پزشک مراجعه کنید. احتمالا حرکت و لگد زدن جنین را نیز احساس می‌کنید. خونریزی دماغ نیز در این دوران طبیعی است. همچنان باید هفته‌ای نیم‌کیلو تا یک‌کیلو چاق شوید اگر غیر از این است با پزشکتان مشورت کنید. شاید جالب باشد بدانید اگر دو قلو باردار هستید با وجود غشایی جنین‌ها از یکدیگر جدا می‌شوند.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

اندام‌های تناسلی نوزاد شما شکل گرفته است اگر فرزند شما پسر باشد غدد پروستات و اگر دختر باشد رحم و لوله‌های فالوپ شکل گرفته است.سلول‌های عصبی در حال تکمیل هستند. غضروف‌ها به سمت استخوانی شدن پیش می‌روند. همچنین دندان‌های جنین در این هفته شروع به رشد می‌کند. فرزند شما 190 گرم وزن و 14.2 سانتی‌متر قد دارد و هم اندازه یک پیاز است. جنین در این هفته بر اعضای بدنش مسلط‌تر شده است. می‌تواند انگشتانش را مشت کند یا دست بزند. پاهای خود را تکان بدهد یا به شکل ضربدری قرار دهد.

نکاتی برای بارداری بهتر:

زمان غربالگری دوم فرارسیده است ممکن است به صلاحدید پزشک این غربالگری را زودتر یا دیرتر انجام دهید. زمانی در میان روز را به خوابیدن اختصاص دهید. به پهلو بخوابید تا گردش خون به خوبی صورت گیرد. تغذیه مناسب شامل میوه و سبزیجات داشته باشید. اگر تا کنون ورزش را شروع نکرده‌اید هنوز دیر نشده است.  پیاده روی کنید و به استخر بروید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها