هفته نوزهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

چیزی تا عبور از نیمه بارداری نمانده است. شما تا یک هفته دیگر به نیمه‌های راه می رسید. رحم و شکم شما همچنان در حال رشد هستند به همین دلیل به کم و لگن فشار وارد می شود و شما متحمل درد می‌شود. همچنین این رشد رحم به معده نیز فشار می‌آورد و ممکن است دچار سوزش معده شوید اگر این سوزش از حد تحمل بیشتر است با پزشکتان مشورت کنید. احتمالا تا الان حدود 3.5 تا 6 کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید اگر مغایرتی وجود دارد حتما به پزشکتان مراجعه کنید. خستگی و تنگی نفس به دلیل افزایش خونرسانی به رحم و جنین طبیعی است.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

کم کم موهای سر نوزاد شما رشد می‌کند. حواس پنجگانه کودک در حال پیشرفت است. ماده ای به ورنیکس در دور کودک شکل می‌گیرد که لغزنده و سفید است و به زایمان کمک می‌کند. اگر جنین دختر دارید او تا الان حدود 6 میلیون تخمک تولید کرده است . در این هفته رنگ دانه‌های پوستی کار خود را آغاز می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود پوست جنین دیگر شفاف نباشد و رگ‌های او نیز قابل مشاهده نیست. قد جنین در این هفته 15.3 سانتی‌متر و وزن او 240 گرم است. همچنین تقربیا اندازه یک میوه انار یا انبه است.

نکاتی برای بارداری بهتر:

تغذیه مناسب را هرگز فراموش نکنید. سبزیجات، میوه، عدس و گوشت قرمز را در برنامه غذاییتان قرار دهید. جنین روحیات شما را حس می‌کند اگر ناراحت باشید او هم ناراحت است و اگر خوشحال باشید او نیز خوشحال است. تلاش کنید شادمان باشید و از استرس و ناراحتی دوری کنید. تا هنوز خیلی سنگین نشده‌اید به همراه همسرتان به تفریح و گردش بروید. ورزش‌های مناسب بارداری را پی گیری کنید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها