هفته نهم بارداری 

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

تبریک! شما وارد سه ماهگی شدید. در این هفته همچنان شکل ظاهری بدن آنچنان تغییر نمی‌کند. ممکن است زیر دل شما کمی سفت شود. همچنین سینه‌ها حساستر و بزرگ‌تر می‌شوند. رحمتان تا به امروز دو برابر حالت عادی شده است. حالت تهوع ادامه دارد. ممکن است واژن ترشحاتی داشته باشد که بهتر است برای سلامتی و بهداشت جنین، لباس زیر خود را هر روز یا هر دو روز یکبار عوض کنید. در صورت مشاهده خونریزی حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای کودک شما چه اتفاقی می افتد؟

کودک در این هفته دو گرم وزن و 2.3 سانتی متر قد دارد تقرییا چیزی هم اندازه یک گیلاس. مفاصل کودک در حال شکل گیری است و کودک می تواند در هفته های آینده دست و پای خود را تکان دهد. پلک به طور کامل تشکیل شده است و تا هفته بیست و هفتم روی چشم را پوشانده است. در این هفته اگر به سونوگرافی مراجعه کنید می توانید صدای قلب فرزند خود را بشنوید. قلب کودکتان 175 بار دقیقه می زند. سر جنین به رشد خود ادامه می دهد و به سر انسان شبیه تر می شود ولی همچنان به سمت پایین آویزان است.

نکاتی برای بارداری بهتر:

ممکن است در این مدت دچار تکرر ادرار شوید. این مورد به دلیل رشد رحم و جمع شدن خون در اطراف آن اتفاق می‌افتد جای نگرانی نیست و این مورد طبیعی است. در این هفته خستگی بیشتری احساس می‌کنید که به دلیل کمبود خواب است چون شب‌ها به دلیل تکرر ادرار یا نیافتن حالت خواب مناسب‌، خواب راحتی ندارید. جای خواب خود را تغییر دهید ممکن است بهبودی در خواب شما رخ دهد. سعی کنید به استراحت بپردازید تا خستگی بر جنین اثرات منفی نداشته باشد. تلاش کنید برای سلامتی فرزند خود ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

اگر در سن بیش از 35 سالگی حامله شده‌اید یا سابقه بیماری‌های ژنتیکی در خود یا اطرافیان خود دارید با پزشک مشورت کنید تا آزمایش‌های لازم برای اطلاع از سلامت جنین را برای شما تجویز کند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها