هفته شانزدهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

از این هفته به بعد می‌توانید حرکت‌های فرزند دلبندتان را احساس کنید. در ابتدا این جنب و جوش‌ها شبیه گرفتگی عضلات است سپس ممکن است احساس لرزش و قلقلک و حساسیت کنید. اگر هنوز حرکت‌های جنین را احساس نمی‌کنید نگران نباشید بدن هر شخص منحصربه‌فرد است و ممکن است حس کردن حرکت‌های جنین تا هفته 20 بارداری طول بکشد. حتی در برخی موارد تا هفته 24 ام طول می‌کشد.

قلب شما برای رساندن خون و اکسیژن مناسب به جنین‌، حدود 30 تا 50 درصد بیش از قبلش کار می‌کند و حجم خون افزایش می‌یابد که باعث تورم رگ‌ها می‌شود در بعضی خانم‌ها این تورم دربینی به وضوح قابل مشاهده است. سینه‌ها بزرگتر و پر تر می‌شود و کم کم برای تولید آغوز آماده می‌شوند. ممکن است پوست صورتتان چرب شود می‌توانید از شوینده‌های مناسب استفاده کنید اگر بازهم چرب ماند بهتر است به آن فکر نکنید. لبخند بزنید و از بارداری خود لذت ببرید.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

قد نوزاد شما 11.6 سانتی‌متر و وزن او 100 گرم است. تقریبا هم‌اندازه یک آواکادو است. سیستم‌های پیچیده بدن جنین راه‌اندازی شده است. مانند سیستم ادرار. هم اکنون کودک شما می‌تواند ادرار خود را دفع کند. هم چنین سیستم گردش خون نیز آغاز به کار کرده است. قلب فرزند شما روزانه نزدیک به 24 لیتر خون پمپاژ می‌کند. هرچند چشمان جنین همچنان بسته است می‌تواند مردمک خود را حرکت دهد و اگر چراغ قوه بر روی شکم مادر قرار گیرد به آن ریکشن نشان می‌دهد. جنین در این هفته می‌تواند انگشتان خود را بمکد. تشکیل اسکلت جنین نیز در این هفته اتفاق می‌افتد. جنین در این هفته می‌ تواند سر و گردن خود را تکان دهد و صورت خود را به سمت بالا نگه دارد.

نکاتی برای بارداری بهتر:

نگران اضافه وزن‌تان نباشید با خیال آسوده غذا بخورید و به فکر خودتان و فرزندتان باشید مواد مغذی را فراموش نکنید. میزان آهن موجود در تغذیه‌تان را افزایش دهید به دلیل افزایش حجم خون شما، بدنتان به آهن احتیاج بیشتری دارد. به میزان کافی استراحت کنید. ورزش‌های مخصوص دوران بارداری را فراموش نکنید. اگر سردرد دارید از خوردن مسکن‌ها جلوگیری کنید و اگر این موضوع غیر قابل تحمل بود با مشورت پزشک از مسکن‌ها استفاده کنید. سردرد‌های بسیار شدید و مداوم می‌تواند علامت فشار خون بارداری باشد که حتما لازم است در این مورد به پزشک مراجعه کنید. دیگر علائم فشار خون بارداری به شرح زیر است:

  • تورم ناگهانی دست و پا
  • افزایش ناگهانی وزن
  • افزایش فشار خون
  • وجود پروتئین در ادرار
  • دوبینی و تاری دید و دیگر اختلالات بینایی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها