هفته سیزدهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

به انتهای سه ماهه بارداری رسیدید. تبریک می‌گوییم شما یک سوم مسیر را طی کرده‌اید. پس از این علائم بیماری صبحگاهی کاهش می‌یابند و در برخی بانوان ممکن است به طور کلی ناپدید شوند. سه ماهه دوم بهترین زمان بارداری است. شما بسیار پر انرژی هستید و علائم بارداری نیز از بین رفته است. شکم شما کم کم رشد قابل توجهی دارد و باردار بودن شما قابل تشخیص است. در این هفته می‌توانید درباره اعلام خبر بارداری خود با همسرتان تصمیم بگیرید. مثلا در یک مهمانی به اقوام و آشنایان خود اطلاع دهید که یک نوزاد در راه است.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هم اکنون فرزند شما دارای اثر انگشت منحصر به فرد است. سر جنین هم اکنون یک سوم تنه اوست. جنین و بند ناف به سرعت در شکم شما در حال حرکت هستند که ممکن است شما آن را احساس نکنید. تارهای صوت کودکتان شکل گرفته است و صدای گریه و خنده تولید می‌کند.

جنین در این هفته حدود 7.5 قد و 23 گرم وزن دارد یعنی چیزی اندازه یک آلو. راستی این هفته آخرین فرصت برای غربالگری مرحله اول است. اگر تاکنون آن را انجام تداده‌اید زودتر آن را پی گیری کنید.

نکاتی برای بارداری بهتر:

جالب است بدانید کودکتان کوچکترین تغییرات شما را متوجه می‌شود و بر روی او اثر می‌گذارد. مهم است تلاش کنید به دور از استرس باشید. با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید از لحاظ روحی و جسمی در کنار شما باشد. در کارهای منزل کمک کنند. می‌توانید در این مدت موسیقی‌های خوب گوش دهید و کتاب‌های خوب مطالعه کنید. با همسرتان در یک زمان مشخص با فرزندتان صحبت کنید. به تغذیه خود توجه کنید. از مصرف مواد مضر مانند نوشابه و کافئین بپرهیزید. ورزش را ادامه دهید و اگر مورد مشکوکی مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.  همچنین الان زمان مناسبی برای آغاز کلاس‌های زایمان است. این کلاس‌ها با آموزش تمرینات و نکات خاصی به زایمان راحت‌تر شما کمک می‌کنند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها