هفته سوم و چهارم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر بانوان در این مدت تغییر خاصی را احساس نمی‌کنند اما برخی ممکن است دچار تکرر ادرار، حساسیت سینه، سردرد و کمردرد خفیف و حالت تهوع شوند. به طور متوسط هر 28 روز یک بار در وسط چرخه قاعدگی زن، تخمک گذاری صورت می‌گیرد. یک یا دو تخمک از تخمدان‌ها آزاد می‌شوند و در رحم قرار می‌گیرند. جداره رحم بر اثر هورمون‌ها آماده بارداری می‌شود. اگر اسپرم وارد رحم شود و لقاح صورت گیرد بارداری آغاز می‌شود در غیر اینصورت در دو هفته آینده بر اثر قاعدگی‌، جداره رحم به بیرون انداخته می‌شود.
DNA هر یک از سلول‌های جنسی زن و مرد (تخمک و اسپرم) دارای23 عدد کروموزوم است که در فرآیند لقاح با هم جفت می‌شوند و 46 یا 23 جفت کروموزوم را تشکیل می‌دهند که رنگ پوست، مو و چشم، قد و دیگر ویژگی‌ها را از پدر و مادر به فرزند منتقل می‌کنند.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین تکثیر سلولی تخمک بارور 30 ساعت طول می‌کشد. کم کم سرعت تکثیر سلول زیاد می‌شود و در روز چهارم بعد از لقاح حدود 40 تا 70 سلول وحود دارد. بین روزهای هفتم تا نهم جنین عمیقا به جداره رحم مادر می‌چسبد و از خون مادر تغذیه می کند و سریعا به رشد خود ادامه می‌دهد.
نوزاد هنوز بسیار کوچک است اما ابعاد آن در انتهای هفته دوم به حدود 1.98 میلی متر می‌رسد.

نکاتی برای بارداری بهتر

برای داشتن فرزندی سالم لازم است مادر و پدر برخی عادت‌های زندگی خود را بهبود بخشند مانند تغذیه‌، سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر یا لکل … شاید به نظر برسد پدر نقشی در این موضوع ندارد اما سبک زندگی پدر نیز بر روند رشد کودک موثر است.
تغذیه مادر نیز از عوامل مهم در بارداری سالم است. اسید فولیک و دیگر ویتامین‌ها از جمله موارد مهم برای رشد سالم فرزند شما هستند. تلاش کنید وعده‌هایی شامل پروتئین و کلسیم میل کنید که هم برای سلامت شما، هم برای سلامت فرزندتان ضروری است.
آرامش شما در زمان بارداری از دیگر موارد مهم است. استراحت کنید و از آغاز بارداری خود لذت ببرید تلاش کنید از استرس دور باشید و با استفاده از تکنیک‌های مختلف سطح استرس خود را پایین نگه دارید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها