هفته دوازدهم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد؟

هفته دوازدهم انتهای سه ماهه اول بارداری شماست. پس از این شما وارد سه ماهه دوم بارداری می‌شوید که به نسبت از سه ماه گذشته آسان‌تر است. با مشورت پزشکتان می‌توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید. شکم شما در حال رشد است و کم کم بارداری شما برای دیگران قابل تشخیص می‌شود. پس از این هفته بیماری صبحگاهی یا همان حالت تهوع ناپدید می‌شود. در این هفته فشار رحم از روی مثانه برداشته می شود و تکرر ادرار نیز بهبود می‌یابد. همچنین با گذر از این هفته احتمال سقط بسیار کم می‌شود. در سونوگرافی و آزمایشات مربوط به این هفته بر سلامتی جنین تمرکز می‌شود تا در صورت بروز اختلالات کروموزومی، اقدامات لازم صورت گیرد.

برای کودک شما چه اتفاقی می افتد؟

انگشتان کودک همچنان در حال رشد هستند همچنین ناخن‌ها هم به انگشتان اضافه شدند. کودک در رجم مادر بسیار پر جنب و جوش است و ممکن است شما حرکت‌های وی را احساس کنید. لاله گوش کودک جوانه زده است و اگر به عکس سونوگرافی توجه کنید می‌توانید آن را بینید. همچنین بینی و دهان کودکتان قابل مشاهده است. جالب است بدانید نوزاد در شکم شما ادرار می‌کند. جنین در این هفته چیزی اندازه یک آلو است. بیش از 5 سانتی متر قد و 14 گرم وزن دارد.

نکاتی برای بارداری بهتر:

به شما حق می‌دهیم دچار کمبود خواب شده باشید یا خواب راحتی نداشته باشید. این اتفاق در زمان بارداری طبیعی است. بهتر است برای خونرسانی بهتر به جنین به پهلو چپ بخوابید. هنگامی که خواب هستید اجازه دهید بدن هر طور که راحت است حرکت کند و به این خاطر به خود استرس ندهید اما اکر از خواب بیدار شدید و به شکم خوابیده بودید به پهلو بچرخید و به خوابتان ادامه دهید. همچنین برای تجربه خواب بهتر می‌توانید از انواع بالش‌های بارداری که در بازار موجود است استفاده کنید.

ورزش و تغذیه مناسب را فراموش نکنید. برای ورزش کردن پیاده‌روی و شنا  گزینه‌های مناسبی هستند. برای انتخاب استخر توجه کنید که استخر مورد نظر از بهداشت مناسبی برخوردار باشد.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها