هفته بیستم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

شما هم اکنون چهار ماه و دو هفته باردار هستید و به نیمه راه رسیده‌اید. تبریک می‌گوییم.! اگر تا به حال حرکات جنین را احساس نکرده‌اید در این هفته حرکات او را متوجه می‌شوید. همچنین در این هفته به راحتی جنسیت جنین قابل تشخیص است. رحم بیش از قبل رشد و به سمت بالا حرکت کرده است. پس از این به طور منظم یک سانتی‌متر به اندازه شکم افزوده می شود. پزشک شما اندازه شکم شما را می‌گیرید زیرا در صورت وجود اختلاف با مقادیر طبیعی نماینگر یک بیماری مانند دیابت‌، مشکل رشد و … است. در این هفته اندازه شکم باید حدود 18 تا 22 سانتی‌متر باشد. با بزرگ شدن شکم ترک‌های پوستی روی شکمتان ظاهر می‌شود. به محض مشاهده این ترک‌ها به دنبال بهبود آن‌ها باشید. می توانید از کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید اگر فرزند شما دختر است اندام تناسلی او به طور کامل رشد کرده است و اگر فرزند شما پسر است بیضه‌های او رشد کرده است اما تا تکمیل کیسه بیضه‌ها در شکم می‌مانند. چربی‌هایی به نام چربی قهوه‌ای زیر پوست جنین تجمع می‌کند تا زمانی که بدن بتواند دمای خود را تنظیم کند از این چربی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده می‌کند. کودکتان می‌تواند در این هفته حرکت بلعیدن را انجام دهد. این کار به تقویت دستگاه گوارش کمک می‌کند. مثلا انگشت شصت خود را می‌مکد.  همچنین ‌ماده‌ای قهوه‌ای رنگ به نام مکونیوم از بدن او دفع می‌شود. قد جنین در این هفته حدود 16.5 سانتی‌متر و وزن او حدود 290 گرم است. همچنین حدودا اندازه یک میوه موز است.

نکاتی برای بارداری بهتر:

روزی ده تا دوازده لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب به میزان کافی به درمان ترک‌های شکم شما و سردرد‌های بارداری کمک می‌کند. مصرف مواد مغذی را فراموش نکنید. آهن یکی از مهمترین مواد مورد نیاز شما و فرزندتان است. آهن در گوشت قرمز و حبوبات یافت می‌شود. با بزرگ شدن شکمتان ، پوستتان کش می‌آید و ممکن است دچار خارش شوید که می‌توانید با استفاده از مرطوب کننده‌ها خارش را کنترل کنید. به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر توجه کنید تورم و قرمزی و گاها خونریزی لثه‌ها در دوره بارداری طبیعی است.  حتما ورزش‌های بارداری را برای روحیه خود و زایمان بهتر پی‌گیری کنید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها