هفته اول و دوم بارداری 

سن بارداری توسط متخصصان زنان از اولین روز آخرین پریود محاسبه می‌شود پس در نتیجه حقیقتا در هفته اول و دوم شما باردار نیستید. اما متخصصان جنین برای محاسبه سن جنین‌، به میزان دو هفته از سن بارداری کم می‌کنند. دلیل این کار این نیست که تشخیص دقیق زمان تخمک گذاری ساده نیست اما علائم فیزیکی قاعدگی قابل تشخیص است و پزشک می‌تواند از آن به عنوان آغاز بارداری استفاده کند. چرخه قاعدگی از روز اول پریود شروع می‌شود. هورمون‌های مختلفی در بدن ترشح می‌شود که موجب آماده شدن تخمک برای رها سازی ازتخمدان‌ها می‌شود. هر خانمی از کودک به یک میزان تخمک دارد یعنی بدن بانوان در طول زندگیشان تخمک تولید نمی‌کنند و در هر قاعدگی یک یا دو تخمک آزاد می‌شود. حدود دو هفته پس از شروع قاعدگی و دو هفته مانده به قاعدگی بعدی زمان تخمک گذاری است. اگر در این زمان اسپرم وارد بدن مادر شود و بتواند تخمک را بارور کند حاملگی رخ می‌دهد. در نتیجه حاملگی هورمون‌هایی ترشح می‌شود که از پریودی بعدی جلوگیری می‌کند در غیر اینصورت دوباره پریودی آغاز می‌شود و چرخه از اول دنبال می‌شود.

در این هفته بهتر است توصیه‌های مربوط به پیش از بارداری را مطالعه کنید و برای داشتن بارداری و فرزند سالم به آن عمل کنید. همانطور که گفته شده تغذیه مناسب داشته باشید. به مطالعه درباره بارداری و فرزندپروری بپردازید. هر چه اطلاعات شما در این زمینه بیشتر باشد استرس و اضطرابتان کمتر است. مصرف الکل و سیگار را ترک کنید.
در هفته دوم بارداری همچنان باردار نیستید. احتمالا در ابتدای این هفته پریود شما به اتمام رسیده است و در انتهای هفته زمان تخمک گذاری است. اگر قصد حاملگی دارید در زمان تخمک گذاری یا نزدیک آن لقاح داشته باشید. برای این منظور لازم است با علائم تخمک گذاری آشنا شوید.

علائم تخمک‌گذاری

  • چرخه قاعدگی: همانگونه که قبلا گفتیم در قاعدگی‌های معمولی که دارای چرخه 28 روزه هستند تخمک گذاری در انتهای هفته دوم چرخه رخ می‌دهد بنابراین با بررسی چرخه قاعدگی می‌توان زمان تقریبی تخمک گذاری را به دست آورد. برای استفاده از این روش مدت زمان چرخه قاعدگی خود را محاسبه کنید و بر اساس آن زمان حدودی تخمک گذاری را مشخص کنید.

  • دمای بدن: در زمان تخمک گذاری دمای بدن شما افزایش می‌یابد. شما می‌توانید با ثبت دمای بدن خود در هر روز الگوی دمای بدن خود را به دست آورید سپس بر اساس آن زمان تخمک گذاری را مشخص کنید.

  • ترشحات واژن: در زمان تخمک گذاری دهانه رحم مایعی سفید رنگ همانند سفیده تخم مرغ ترشح می‌کند که از علائم تخمک گذاری است. این ترشحات از چند روز قبل شروع می شود و ممکن است تا چند روز بعد ادامه داشته باشد.

  • کیت‌های تخمک گذاری: کیت‌های تخمک گذاری در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد که با استفاده از ادرار میزان هورمون‌های مرتبط با تخمک گذاری را اندازه می‌گیرد. دستور العمل کیت‌ها بر روی بسته‌بندی آن‌ها ذکر شده است.

  • دیگر علائم تخمک گذاری: تخمک گذاری در برخی بانوان همراه با نشانه‌های دیگری من جمله لکه بینی خفیف ، درد در کمر و یک سمت باسن و در یک طرف شکم همراه است. همچنین ممکن است نفخ و حساسیت پستان‌ها را به همراه داشته باشد. میل جنسی نیز در زمان تخمک گذاری افزایش می‌یابد.

جالب است بدانید بر اساس تحقیقات میزان باروری در روز‌های مختلف چرخه قاعدگی به شرح زیر است:

احتمال باروری

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها