زوجی که قصد فرزند آوری دارد می‌تواند از طریق روش طبیعی دست به این کار بزند اما ممکن است به دلایلی این روش نتیجه مطلوب را نداشته باشد مثلا سلامت مادر یا نوزاد را به خطر بیاندازد. مشاوره و آزمایشات ژنتیک قبل از بارداری برای داشتن فرزندی سالم الزامی است. در صورت تشخیص موارد ژنتیکی والدین می‌توانند ریسک کنند و حاملگی طبیعی را انتخاب کنند که در این صورت انجام آزمایشات دوران حاملگی برای چک کردن سلامت فرزند مورد نیاز است. اگر زوجی یک سال مداوم برای باردار شدن تلاش کنند و این اتفاق رخ ندهد دچار مشکل ناباروری هستند که روش های دیگر فرزند آوری به آنان نیز توصیه می‌شود.

لقاح مصنوعی یا IVF:

این روش که در موارد نازایی کاربرد فراوانی دارد در آزمایشگاه صورت می‌گیرد. از زن تخمک و از مرد اسپرم گرفته می‌شود و لقاح مصنوعی در آزمایشگاه انجام می‌شود و پس از گذشت مدتی به رحم مادر منتقل می‌شود. موارد استفاده IVF به شرح زیر است:

 • مشکلات لوله فالوپ مانند انسداد یا تخریب
 • اختلالات تخمک گذاری
 • یائسگی زودرس
 • فیبروم رحم
 • اختلال در تولید اسپرم
 • ناباروری نامشخص
 • اختلالات ژنتیکی

در لقاح مصنوعی ممکن است تخمک و اسپرم از روجین گرفته شود و مورد استفاده قرار گیرد اما در مواردی که تخمک و اسپرم فرد آسیب می‌بیند و از سلامت کافی برخوردار نیست، پزشک با اجازه والدین از تخمک ها و اسپرم‌های اهدایی موجود در بانک بهره می‌برد. در چنین مواردی لازم است زوجین درباره مسائل حقوقی استفاده از تخمک یا اسپرم اهدایی آگاهی پیدا کنند. پیشنهاد ما برای این مسئله مشاوره با وکیل یا یک فرد حقوقدان است. همچنین ممکن است در آینده مشکلات عاطفی و هیجانی برای فرزند شما رخ دهد که در این موارد مراجعه به یک روانشناس یا مشاور خانواده نیز توصیه می‌شود.

روند لقاح مصنوعی به شکل زیر است:

القای تخمک گذار

اولین مرحله از لقاح مصنوعی القای تخمک‌گذاری است. در این مرحله پزشک با استفاده از داروهای مختلف تخمدان‌های زن را تحریک به تخمک گذاری می‌کند. تخمدان زن به طور طبیعی ماهانه یک تخمک آزاد می‌کند اما در این مرحله پزشک تلاش می‌کند تخمدان‌ها را به تولید بیش یک تخمک تشویق کند تا تخمک‌های لازم برای انجام فرآیند لقاح در دسترس باشد.

بازیابی تخمک

در این مرحله که پس از رها سازی تخمک‌ها صورت می‌گیرد در کلینیک تخمک‌ها از بدن مادر خارج می‌شود و در مایع تغذیه یعنی محیط کشت قرار می‌گیرند. ممکن است مادر در این مرحله دردهایی در ناحیه شکمی را تجربه کند.
بازیابی اسپرم: در این مرحله از مرد اسپرم می‌گیرند. با توجه به سلامت مرد یا وجود اختلالاتی در ناباروری مردان ممکن است این مرحله متفاوت باشد. روش معمول آن گرفتن نمونه اسپرم توسط خود مرد است اما در موارد خاصی از سوزن یا روش‌های جراحی برای خروج اسپرم استفاده می کنند. با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی اسپرم‌ها از مایع منی جدا و نگهداری می‌شوند.

باروری

در این مرحله در محیط آزمایشگاهی اسپرم به تخمک تزریق می‌شود تا عمل لقاح صورت گیرد. در این مرحله پس از گذشت مدتی که رویان رشد مناسبی داشت می‌توان آن را مورد آزمایش‌های ژنتیکی قرار داد تا از عدم وجود اختلالات ژنتیکی اطمینان حاصل کرد.

انتقال رویان‌ها

2 تا 6 روز بعد رویان شکل گرفته از طریق لوله‌ی منعطفی که در واژن قرار می‌گیرد به رحم مادر منتقل می‌شود. پس از این مرحله یعنی پس از گذشت حدود 12 روز تا دو هفته از مرحله دوم (بازیابی تخمک) مادر مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا حاملگی وی چک شود.
لقاح مصنوعی ممکن است عارضه‌هایی را در پیش داشته باشد که مهمترین آن‌ها احتمال چندقلوزایی است. زایمان زودرس، کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد، سقط جنین و بارداری خارج از رحم از دیگر عوارض لقاح مضنوعی است.

رحم جایگزین:

یکی دیگر از روش‌های فرزند آوری، اجاره رحم یا رحم جایگزین است. این روش در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • رحم توانایی نگهداری و پروش جنین را ندارند و حاملگی منجر به سقط جنین می‌شود.
 • بارداری برای مادر خطرناک است.
 • مادر به صورت مادر زادی یا بر اثر بیماری‌ها و جراحی‌های مختلف رحم ندارد یا رحم کوچکی دارد.
 • رحم دچار چسبندگی شده باشد.

در این روش خانم سالمی را می‌یابند که داوطلب اجاره دادن رحم خویش است. لقاح در آزمایشگاه صورت می‌گیرد و سپس به رحم ایشان منتقل می شود. این گزینه نیز مانند لقاح مصنوعی احتیاج به بررسی و تحقیق در باره مسائل حقوقی و عاطفی دارد.

فرزند خواندگی:

یکی دیگر از روش‌های فرزندآوری‌، قبول سرپرستی یک کودک است که به هر دلیلی سرپرستی ندارد. این مورد نیز همانند موارد دیگر نیاز به بررسی و تحقیق فراوان دارد. لازم است زوجین مسائل مرتبط با این موضوع را پیش‌بینی و راه حل‌های آن را آماده کنند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها