استفاده از واکر یا روروک کودک، مفید یا مضر؟

این روزها وسایل و لوازمی که برای کودک تهیه می‌شود، تنوع بسیاری دارد. با رشد صنعت و پیشرفت ساخت وسایل، انواع و اقسام بسیاری از لوازم کودک به تولید رسیده‌اند. وسایلی که هریک برای کمک به بهبود بخشی از رشد کودک هستند تا بتوانند شرایط را برای والدین ساده‌تر کنند. یکی از لوازمی که برای کودک تولید می‌شوند، واکر کودک است. واکر کودک که با نام روروک کودک نیز شناخته می‌شود، از لوازمی است که معمولا در سیسمونی برای کودک تهیه می‌شود.

این وسیله کودکان، می‌تواند برای والدین کمک بسیاری باشد و شرایط را مناسب رشد کودک کند. البته در کنار تمام مزایایی که این وسیله برای کودکان دارد، معایبی را نیز دارد. معایبی که این روزها بیشتر بر آن تمرکز شده است و در تحقیقات نمای بیشتری داشته است. از همین رو در این مقاله بر آن شدیم تا از مزایا و معایب واکر کودک نکاتی را بیان کنیم. نکاتی که سبب شود والدین بتوانند آگاهانه این وسیله را انتخاب کنند.

همچنین در ادامه از انواع این وسیله نیز سخن گفتیم، تا بتوانید نوع مناسبی از آن را برای کودک خود خریداری نمایید. این وسیله سن مشخصی برای استفاده دارد، که به آن نیز خواهیم پرداخت. امید است بتوانید از این مقاله بهره کافی را ببرید و انتخاب خوب و مناسبی را در ادامه داشته باشید.

واکر یا روروک کودک
واکر کودک که با نام روروک کودک نیز شناخته می‌شود، از لوازمی است که معمولا در سیسمونی برای کودک تهیه می‌شود.

وسیله‌ای به نام واکر یا روروک کودک

ایستادن و راه رفتن از مهم‌ترین ابعاد رشد حرکتی در کودکان است. کودکان در مراحل بعدی رشد حرکتی خود، پس از سینه‌خیز کردن و چهاردست و پا راه رفتن، کم‌کم بلند می‌شوند و می‌ایستند. به آرامی یاد می‌گیرند راه بروند تا بتوانند به دنیای بزرگسالان بیشتر نزدیک شوند. واکر یا همان روروک کودک، وسیله‌ای است که کودک با استفاده از آن توانایی ایستادن و حرکت کردن را پیدا می‌کند. در واقع این وسیله، ابزاری است تا کودک بتواند بایستد، قدم بردارد و شیوه صحیح راه رفتن را بیاموزد. این وسیله که کمکی برای آموزش مهارت‌های ایستادن و راه رفتن است، به منظور تسریع رشد حرکتی در کودکان وارد بازار شد. البته این وسیله این روزها بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است و بسیاری آن را مضر می‌دانند. هرچند مزایای این وسیله نیز کم نیست، اما ممکن است به نظر برسد معایب آن بیشتر است. در ادامه سن استفاده از واکر و مزایا و معایب این وسیله را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

استفاده از واکر کودک
واکر یا همان روروک کودک، وسیله‌ای است که کودک با استفاده از آن توانایی ایستادن و حرکت کردن را پیدا می‌کند.

سن استفاده از واکر کودک

برای استفاده از واکر کودک، سن عامل مهمی است. کودکان به طور معمول از 10 ماهگی به بعد، با گرفتن میز و مبل تلاش می‌کنند تا بایستند. از همین سن، زمانی است که کودکان می‌توانند از واکر استفاده کنند. البته در انواع مختلف واکر، سن استفاده متفاوت است. در برخی از واکرها لازم است که کودک سن بیشتر و توانایی بیشتری را داشته. البته به صورت کلی سن استفاده از واکر، سنی است که کودک امادگی لازم برای ایستادن را پیدا کرده است و تلاش خود را آغاز می‌کند. این سن معمولا چیزی در بین 6 تا 16 ماه است که معمولا والدین را به فکر تهیه واکر و روروک می‌اندازد. به این ترتیب کودک می‌تواند از واکر یا روروک استفاده کند و راه رفتن را با استفاده از آن آموزش ببیند.

سن استفاده از واکر کودک
برای استفاده از واکر کودک، سن عامل مهمی است.

مزایای استفاده از واکر کودک

تمامی وسایلی که ساخته می‌شوند، از جهت داشتن مزایا و فوایدی که وجود دارد کاربرد دارند. واکر و روروک کودک نیز از این قاعده جدا نیست و مزایایی را زمان ساخت داشته است. این مزایا، همان دلایلی هستند که سبب ساخت این وسیله بوده‌اند. واکر کودک همان‌طور که گفته شد، به رشد حرکتی کودک کمک می‌کند و کودک را برای راه رفتن آماده‌تر می‌کند. کودک با استفاده از این وسیله، می‌تواند بایستد، راه برود و دیگر نیازی به حضور دائمی والدین خود ندارد. از این رو واکر کودک وسیله‌ای کاربردی است که با استفاده از آن کودک راه رفتن را زودتر یاد می‌گیرد.

تسریع رشد حرکتی، از مزایای استفاده از واکر کودک
واکر کودک وسیله‌ای کاربردی است که با استفاده از آن کودک راه رفتن را زودتر یاد می‌گیرد.

معایب استفاده از واکر کودک

با اینکه واکر کودک سال‌ها است که وسیله‌ای کاربردی و پراستفاده برای کودکان و والدین است، اما امروزه معایبی را نیز برای آن مطرح ساخته‌اند. طی چندسال اخیر استفاده از واکر کودک در چند کشور مانند کانادا ممنوع شده است. این موضوع از آن جهت است که استفاده از واکر کودک خطراتی را نیز موجب می‌شود. کودک زمانی که از واکر یا روروک استفاده می‌کند، سرعت بیشتری دارد. ممکن است در استفاده از این وسیله، سرعت کودک به قدری بیشتر شود که والدین نتوانند او را کنترل کنند و با او همگام شوند تا از او مراقبت کنند. ضمن اینکه در هنگام استفاده از این وسیله معمولا والدین کودک را رها می‌کنند. همین موضوعات سبب شده است تا واکر کودک خطرات و معایبی را نیز داشته باشد. معایبی که گاهی ممکن است حتی جان کودک را نیز تهدید کند. معایب دیگری چون سقوط از پله، برخورد با اشیا تیز و سخت، دسترسی به وسایل خطرناک همچون پریز برق و بسیاری از موارد دیگر نیز می‌توانند جزئی از این دسته باشند.

برخی دیگر نیز معتقد هستند که واکر کودک به جای تسریع رشد حرکتی کودکان می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی در رشد حرکتی آن‌ها شود. به این شکل که آن‌ها تنها از انگشتان پای خود استفاده می‌کنند و به صورت کامل از پای خود برای راه رفتن بهره نمی‌برند. از همین رو ممکن است کودک نتواند راه رفتن را به خوبی آموزش ببیند.

احتمال سقوط کودک، از معایب استفاده از واکر کودک
در هنگام استفاده از این وسیله معمولا والدین کودک را رها می‌کنند. همین موضوعات سبب شده است تا واکر کودک خطرات و معایبی را نیز داشته باشد.

جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده از واکر کودک

اگرچه به نظر می رسد خطرات ناشی از استفاده واکر کودک، بیشتر از مزایای آن برای کودکان باشد اما به هرحال اگر تصمیم به خرید آن دارید، لازم است تا چند نکته ایمنی را رعایت کنید. به این ترتیب می‌توانید امنیت بیشتری را در حین استفاده از این وسیله برای کودک خود ایجاد کنید. مواردی چون:

  1. اطمینان حاصل کنید که واکر با استانداردهای ایمنی محصول مصرف کننده مطابقت دارد.
  2. همیشه نزدیک کودک خود بمانید و آگاه باشید که می‌تواند در چند ثانیه به مکان‌های خطرناک حرکت کند.
  3. اطمینان حاصل کنید که واکر را فقط می‌توانید در یک سطح صاف استفاده کنید و دسترسی به پله‌ها را مسدود کنید.
  4. فقط در مناطق امن منزل از آن استفاده کنید. به این ترتیب که کودک شما نتواند به اشیاء خطرناک مانند سیم‌های برق، نوشیدنی‌های گرم، مواد شیمیایی تمیزکننده، وسایل آتش‌زا، بخاری، استخر یا توالت حرکت کند یا به آن‌ها دسترسی پیدا کند.
  5. واکری را انتخاب کنید که دارای قفل باشد تا از حرکت آن در مواقع دلخواه جلوگیری شود و دارای مکانیزم ترمز باشد.
  6. قبل از اینکه کودک شما بنشیند یا بعد از اینکه کودک شما می‌تواند راه برود، از واکر استفاده نکنید.
  7. کودک خود را بیش از 15 دقیقه در واکر قرار ندهید.
استاندارد داشتن واکر، از نکات ایمنی مهم
اگر تصمیم به خرید آن دارید، لازم است تا چند نکته ایمنی را رعایت کنید

انواع واکر کودک

همان‌طور که گفته شد، واکر کودک انواع و اقسامی را دارد. انواع و اقسامی که گاه از جهت شکل متفاوت هستند و گاه جنس آن‌ها می‌تواند تفاوت را ایجاد کند. واکرها می‌توانند چوبی یا پلاستیکی باشند. واکر ساده، واکر موزیکال، واکرهای ماشین پایی، واکرها سه چرخ یا چهارچرخ برخی از این موارد هستند

هریک از این موارد و انواع واکرها، استفاده مشخص و معینی را دارندو با توجه به نوع استفاده و کاربرد، لازم است آن‌ها را خریداری نمایید. از همین رو پیش از هرچیزی لازم است تا مقصود خود از خرید واکر را مشخص سازید.

واکر ساده، واکر موزیکال، واکرهای ماشین پایی، واکرها سه چرخ یا چهارچرخ برخی از انواع واکر کودک هستند

سخن آخر

مقاله‌ای که خواندید، خلاصه‌ای از تمام چیزهایی بود که لازم است پیش از خرید واکر برای کودک خود بدانید. واکر کودک یا همان روروک، وسیله‌ای است که این روزها استقبال بسیاری را به دنبال دارد و در سیسمونی کودکان استفاده می‌شود. این وسیله کاربردی مانند تمامی ابزارها و وسایل دیگر، مزایا و معایبی را دارد. در این مقاله این مزایا و معایب را مورد بررسی قرار دادیم و درنهایت برای استفاده از این وسیله نکات ایمنی لازم را مطرح ساختیم.

اگر نیاز به استفاده و خرید این وسیله دارید، خواندن این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید با آگاهی بیشتری خرید خود را انجام دهید. به این ترتیب استفاده از روروک را با اطلاعات بیشتری انجام خواهید داد و آسیب احتمالی کمتری را متحمل خواهید شد. امید است این مقاله برای شما مورد توجه واقع شده باشد و بتوانید استفاده خوبی را از آن ببرید.


پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها