اگرچه تشخیص رنگ یکی از ابتدایی‌ترین توانایی‌هایی است که هر کودکی کسب می‌کند؛ اما یادگیری رنگ‌ها برای آن‌ها کار ساده‌ای نیست. در این مقاله از مقاله‌های هویومگ بازی‌های ساده و جذابی به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را به همراه کودکان خود انجام دهید تا به یادگیری رنگ‌ها سرعت ببخشید.

بازی تشخیص رنگ‌های مشابه

در این بازی تلاش می‌کنیم کودک اجسام هم رنگ را تشخیص دهد و اسامی رنگ‌ها را با او تمرین می‌کنیم. این بازی برای سن 1 تا 3 سال مناسب است. وسایل مورد نیاز می‌تواند هر جسم رنگی‌ای باشد مانند لباس‌های کودک، اسباب‌بازی‌های او مانند لگو همچنین خوراکی‌هایی مانند اسمارتیز یا پاستیل.

  • چند کاسه یا ظرف با رنگ‌های مختلف در برابر کودک قرار دهید.
  • از او بخواهید اجسام قرمز را در یک ظرف، اجسام آبی در ظرف‌، اجسام زرد در ظرف دیگر و … قرار دهد.
  • در حین بازی با او صحبت کنید و درباره رنگ‌ها و نامشان بحث کنید مثلا از او بپرسید “زرد مثل چی؟” سپس با کمک هم اجسام زرد را نام ببرید ” مانند خورشید، مثل لیمو، مثل موز و …”

در این بازی کودک هم رنگ‌ها را می‌آموزد و هم موجب هماهنگی میان چشم و دست کودک می‌شود.

رنگ

بازی ماشین و رنگ برای آموزش رنگ به کودکان

بازی ماشین و رنگ یک بازی کمکی برای آموزش اسامی رنگ‌ها به کودکان است. این بازی مناسب کودکان یک تا سه ساله است. برای انجام بازی به چند عدد ماشین، رنگ، کاغذ بزرگ و چسب نیاز داریم.
ابتدا کاغذ را با چسب بر روی میز یا زمین محکم کنید تا در هنگام بازی کودک حرکت نکند. در دو سمت کاغذ مطابق شکل زیر از هر رنگی مقداری بریزید می‌توانید از رنگ‌های آبی و قرمز و زرد و سبز استفاده کنید.

ماشین‌های اسباب‌بازی با همان رنگ به کودکتان بدهید و از او بخواهید ماشین را از یک سمت کاغذ به رنگ مورد نظر سمت دیگر کاغذ هدایت کند. سعی کنید رنگ‌های مشترک رو به روی هم نباشند تا کودک ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر را نیز ببینید.
این بازی را چندین بار تکرار کنید. در دفعات اول اسامی رنگ‌های اصلی را به کودک بیاموزید و از او بخواهید این نام‌ها را تکرار کند.
در دفعات بعدی با او درباره ترکیب رنگ‌ها صحبت کنید مثلا با اشاره به کاغذ به او نشان دهید که ترکیب رنگ زرد و قرمز، نارنجی می‌شود.
این بازی نه تنها به آموزش رنگ‌ها کمک می‌کند بلکه به هماهنگی دست و چشم و تطابق رنگ‌های مشابه کمک می‌کند..

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
نادیا ترابی

ممنون از مقاله خوبتون. ولی این ماشین های کوچولوی رنگی رو از کجا میشه تهیه کرد؟‌

هویو

امیدواریم مفید باشه. می‌تونین از سایت هویو ماشین‌های بازیگوش رو در رنگ‌های دلخواه خریداری کنید.