نکات مربوط به پیش از بارداری

یکی از اهداف ازدواج ، بقای نسل و تولید مثل است. زوجین بعد از گذشت مدتی تصمیم به بچه دار شدن می گیرند. لازم است برای اتخاذ این تصمیم والدین آمادگی‌های لازم من جمله عاطفی ، اجتماعی، اقتصادی ، جسمی و … را در نظر بگیرند.
در مقاله پیش هر یک از موارد بالا را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم:

آمادگی عاطفی

بهتر است پدر و مادر قبل از بچه‌دار شدن مسائل و مشکلات زندگی مشترک خود را حل کرده باشند و به شناخت خوبی از روابط خود رسیده باشند. بر اساس تحقیقات دعوا و مشکلات زوجین بر روند رشد و روحیه کودکان اثر‌گذار است و می‌توان مشکلات جدی‌ای را در آینده به وجود آورد به همین منظور داشتن یک رابطه پایدار لازمه گسترش خانواده است.
خانواده بیشترین اثر را بر روی فرزند می گذارد. اگر والدین رابطه خوبی داشته باشند در فرزند پروری نیز به طور مشترک‌، همراه و دوستانه برخورد می‌کنند، در غیر این صورت روابط خصمانه والدین بر نوع پرورش فرزند اثر منفی می‌گذارد. فرزندانی که با روابط خصمانه و تعارض حل نشده والدین درگیر هستند دچار مشکلات هیجانی جدی می‌شوند که ناشی از امنیت هیجانی آشفته است. مشکلات هیجانی شامل درونی کردن مشکلات مانند احساس نگرانی، ترس و سعی در اصلاح کردن رابطه والدین -که در دختران بیشتر مشاهده می‌شود- و برونی کردن مشکلات مانند خشم و پرخاشگری – که در پسران بیشتر مشاهده می‌شود- است.
درباره انواع روش‌های بارداری‌، روش‌های زایمان‌، بیماری‌های زمان بارداری و روش‌های تربیت فرزند مطالعه داشته باشید تا عدم آگاهی از آن‌ها در شما ترس و استرس ایجاد نکند.

آمادگی اجتماعی

لازم است زوجین قبل از فرزند آوری برای پذیرش نقش والد آماده شده باشند. بر روی شخصیت خود تمرکز کنند و نقاط منفی خود را بهبود بخشند. والد دروغگو چگونه می‌تواند فرزندی صادق بار آورد؟ برای آشنایی بهتر با پرورش و تربیت فرزند می توان از کتاب‌ها، سایت‌ها و مقالات موجود بهره جست.

آمادگی اقتصادی

کودک به جز نیاز‌های عاطفی‌، نیازهای دیگری هم دارد. لازم است پدر و مادر بتوانند از منظز اقتصادی نیازهای مادی کودک را در حد معقول و مناسب برطرف کنند. زوجین باید هزینه‌های مرتبط با دوران حاملگی مانند هزینه معاینات پزشک، غربالگری، سونوگرافی و داروها و … را نیز مدنظر قرار دهند.

آمادگی جسمی

مادر قبل از اقدام به بارداری باید از سلامت بدن خود مطمئن شود و در دوران بارداری به طور مرتب از ویتامین‌ها استفاده کند. هم چنین لازم است مادر در برابر بیماری‌های عفونی مانند سرخچه واکسینه شده باشد زیرا اکثر واکسن‌ها در دوران بارداری ایمن نیستند. هنگام رژیم گرفتن حامله نشوید تا کودک بتواند به خوبی از بدن مادر تغذیه کند.
قبل از حاملگی‌، سیگار‌، مشروب و دیگر مواد مخدر را ترک کنید. مهم‌ترین تاثیر سیگار در دوران بارداری مربوط به کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد است. از دیگر عواقب آن می‌توان به سقط جنین، زودرسی، شکاف لب و کام، نابهنجاری‌های رگ‌های خونی، ضربان قلب، تنفس معیوب، آسم و سرطان اشاره کرد. علاوه بر مشکلات جسمی‌، سیگار کشیدن در دوره حاملگی بر مسائل روانی نیز اثر‌گذار است. تحقیقات نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که قبل از تولد در معرض سیگار قرار داشته‌اند، فرخنای توجه کوتاه‌تر، حافظه ضعیف‌تر، نمرات آزمون هوش پایین‌تر و رفتار اختلالگر و پرخاشگر بیشتری دارند.
بهتر است پیش از بارداری در خانواده خود و همسرتان جستجو کنید و اگر کسی را مبتلا به بیماری ژنتیکی یا معلولیت یافتید به مشاور ژنتیک مراجعه کنید تا با گرفتن اطلاعات کافی از شما و همسرتان بگوید احتمال فرزند سالم چقدر است. در مواردی نیز مشاوره ژنتیک به آزمایش‌های ژنتیکی می‌انجامد.

سن مناسب

هر فردی علاقه دارد بارداری و فرزند سالمی داشته باشد یکی از عوامل مهم در این موضوع سن مادر است. دانشمندان سن ۱۸ تا ۳۵ سال را برای بارداری مناسب می‌دانند. بدن بانوان در ۱۸ به گونه‌ای رشد کرده است که آمادگی پرورش کودک در درون خود و زایمان را دارد. قبل از ۱۸ سالگی و در برخی ۲۰ سالگی و گاهی تا ۲۵ سالگی رشد بدن مادر تکمیل نشده است و به بلوغ فیزیکی کامل نرسیده است. این سن دوره ای است برای تکمیل استخوان بندی و جذب کلسیم و اگر حاملگی رخ دهد می‌تواند منجر به کم خونی ، کمبود کلسیم در میان سالی، زایمان زودرس، کمبود وزرن نوزاد در هنگام تولد و اختلالات ژنتیکی شود. همچنین در بارداری زیر ۱۸ سال به دلیل اینکه مادر نسبت به هم سالان خود ار فعالیت‌های اجتماعی باز می‌ماند احتمال افسردگی پس از زایمان نیز بیشتر است. همانگونه که گفته شد بهتر است بارداری در سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی رخ دهد. برخلاف بدن مردان که در تمام طول عمر خود اسپرم تولید می‌کند و توانایی باروری دارد‌، در بدن زنان از بدو تولد تعداد مشخصی تخمک وجود دارد که هر ماه یک یا دو عدد از آن‌ها آزاد می‌شود. با افزایش سن زنان و پیر شدن تخمک‌ها‌، احتمال بارداری کمتر و احتمال نابهنجاری‌های کروموزومی من جمله سندروم دان بیشتر می‌شود. نمودار زیر رابطه افزایش سن مادر و احتمال نابهنجاری‌های کروموزومی را نشان می‌دهد:


خلاصه نکات پیش از بارداری

  • معاینه جسمی انجام دهید تا بیماری‌هایی که بر حاملگی و روند رشد جنین اثر‌گذار است در صورت وجود برطرف شود.

  • توجه کنید در صورت وجود اختلالات ژنتیکی در اطرافیان خود یا همسرتان به مشاور ژنتیک مراجعه کنید.

  • مواد مخدر‌، سیگار‌، الکل و دیگر مواد سمی را از زندگی خود حذف کنید.

  • از امواج‌، مواد شیمیایی و مواد سمی موجود در خانه و محل کار دوری کنید.

  • از تغذیه مناسب اطمینان حاصل کنید. با مشورت پزشک مکمل ویتامین‌، مواد مدنی و اسید فولیک را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

  • درباره حاملگی و فرزند اطلاعات کافی جمع‌آوری کنید.

  • با همسرتان درباره تعداد فرزندان و اختلاف سنی آن‌ها به اشتراک برسید.

  • نقاط منفی شخصیت خود را بهبود ببخشید

  • بعد از ۱۲ ماه تلاش ناموفق برای حاملگی ، به پزشک مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =