بازی‌ با نوزاد؛ از تولد تا یک سالگی

شش ماه

بازی کردن با نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی، یکی از راه‌های مهم برای برقراری ارتباط با او در این سن است. در این مقاله از مجموعه مقالات هویومگ، شما را با روش‌هایی برای بازی کردن با نوزاد در بازه های سنی مختلف سه ماهگی، شش ماهگی، نه ماهگی و یک سالگی آشنا می‌کنیم.

بازی با نوزاد صفر تا سه ماهه

در زمان صفر تا سه ماهگی بهترین و مهم‌ترین سرگرمی برای کودک حضور پدر و مادر است. کنار فرزندتان بمانید. با او صحبت کنید، برایش آواز بخوانید به آرامی دست و پای کودکتان را تکان دهید. در این دوره از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که از رنگ‌های شاد و پررنگ درست شده باشند. همچنین نرم باشند مانند توپ و عروسک‌های پارچه‌ای، مخملی و خز دار.

بازی با نوزاد سه تا شش ماهه

از سه ماهگی تا شش ماهگی می‌توانید با نوزاد “دالی بازی” کنید. دستان خود را جلوی صورتتان بگذارید سپس همراه با صدا و چهره‌ای متعجب و شادان دست‌ها را از صورتتان بردارید. در این سن آینه هم می‌تواند برای کودکان جذاب باشد. با فرزندتان جلو آینه بروید و با صورتتان شکلک در بیاورید.

بازی با نوزاد شش تا نه ماهه

کودک شما از شش ماهگی تا نه ماهگی به دنبال کشف دنیای اطراف خود است. به وسایل منزل علاقه دارد. همه چیز را لمس می‌کند و گاهی آن‌ها را در دهانش قرار می‌دهد. وسایل آشپزخانه نیز برای کودک‌تان جذاب است. یکی از بازی‌های مورد علاقه او در این سن کوبیدن قاشق به قابلمه و ظروف است. بهتر است برای او بشقاب و کاسه و قاشق پلاستیکی تهیه کنید.

در این سن می‌توانید از اسباب‌بازی‌های محرک و صدا دار استفاده کنید. این بازی‌ها سبب هماهنگی بین چشم و دیگر اندام بدن نوزاد می‌شود. همچنان اسباب‌بازی‌های رنگی رنگی برای نوزاد جذاب است. پازل‌ها و اسباب‌بازی‌های ساختنی رنگی نیز مناسب‌اند. فرزندتان کم‌کم از شما می‌آموزد پازل‌ها را بچیند و برهم بریزد.

بازی با نوزاد نه ماهه تا یک ساله

در سن نه ماهگی تا دوازده ماهگی کودک تلاش می کند حرکات شما را تقلید کند. همچنین اولین صدا‌ها را از خود تولید می‌کند. با او صحبت کنید. هیجانات مختلف را در چهره‌تان ابراز کنید.
برای کودک‌تان موسیقی پخش کنید. تلاش می‌کند بدنش را همگام با صدا حرکت دهد. توپ بازی نیز می‌تواند سرگرم کنده باشد تلاش کنید بیشترین تایم را در کنار فرزندتان باشید و با او به بازی بپردازید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =