بازی دوز: ۴۹ فرمول و ترفند ۴ نوع دوز بازی حرفه‌ای

دوز

بازی دوز یا دوز بازی یک بازی فکری دو نفره ایرانی است. این بازی انواع مختلفی مانند دوز ۶ تایی، ۹ تایی، ۱۱ تایی و ۱۲ تایی دارد. بازی دوز از آن دسته از بازی‌هایی است که به راحتی می‌توانید آن را در منزل انجام دهید زیرا با با یک مقوا یا کاغذ و تعدادی مهره در دو رنگ یا شکل متفاوت قایل انجام است. این بازی در سبک استراژیکی است که می تواند هوش افراد را به چالش بکشد.

در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی انواع این بازی، ترفندهای این بازی را به شما آموزش دهیم.

بازی دوز سه تایی

بازی دوز سه تایی یک بازی فکری دو نفره شبیه به بازی ایکس او یا تیک تاک تو است. برای انجام این بازی به یک صفحه و ۶ مهره در دو رنگ متفاوت نیاز دارید. روی صفحه طرحی مانند شکل زیر را بکشید.

حال بازیکنان به نوبت مهره‌های خود را روی صفحه بازی می‌گذارند. هر بازیکن سعی می‌کند سه مهره‌ خود را به ردیف بچیند و مانع از ردیف شدن مهره‌های حریف شود. کسی که زودتر ۳ مهره خود را ردیف کند برنده آن دور از بازی است. ردیف شدن مهره‌ها می‌تواند مورب نیز باشد.

دوز سه تایی

بازی دوز شش تایی

بازی دوز شش تایی با استفاده از صفحه بازی و ۱۲ مهره در دو رنگ انجام می‌شود. برای انجام این بازی ابتدا طرح زیر را روی مقوا بکشید. روش بازی همانند بازی سه نفره است یعنی بازیکنان به نوبت مهره‌های خود را روی صفحه می‌چینند به طوری که سعی می‌کنند سه مهره خود را ردیف کنند و مانع از ردیف شدن مهره‌های حریف شوند. برنده بازی کسی است که سه مهره خود را زودتر ردیف کند.

دوز

بازی دوز دوازده تایی

اگر مایل باشید بازی دوز را حرفه‌ای‌تر بازی کنید پیشنهاد می‌کنیم مدل دوازده تایی این بازی را امتحان کنید. بازی دوز دوازده تایی نیز مانند مدل سه نفره آن یک بازی فکری دو نفره است اما نسبت به آن پیچیده‌تر است و به فکر بیشتری نیاز دارد.

برای انجام این بازی به یک مقوا و ۲۴ عدد مهره در دو رنگ نیاز دارید. ابتدا مطابق شکل زیر طرحی روی صفحه بازی بکشید. حال بازیکنان به ترتیب مهره‌های خود را روی صفحه بازی می‌چینند به طوری که مهره‌هایشان ردیف شود و از ردیف شدن مهره‌های حریف جلوگیری شود.

در بازی دوز دوازده تایی هر کسی بتواند سه مهره خود را در یک ردیف بچییند، می‌تواند یکی از مهره‌های در دست حریف را (نه از مهره‌های روی صفحه بازی) حذف کند. این بازی تا جایی که مهره‌های یکی از بازیکنان به ۲ برسد ادامه پیدا می‌کند. توجه کنید که تا وقتی که مهره‌های در دست بازیکن به ۲ تا نرسد، نمی‌تواند مهره‌ها را در صفحه بازی بلند کند و جای دیگری بگذارد فقط اجازه دارد مهره‌ها را به خانه خالی مجاور منتقل کند.

در نهایت بازیکنی که مهره‌های او زودتر به ۲ برسد بازنده می‌شود و دیگری برنده است.

برای آشنا شدن با این بازی، دیدن فیلم بازی دوز خالی از لطف نیست.

دوز

ترفند بازی دوز

اگر می‌خواهید همیشه در بازی دوز موفق باشید به این چند توصیه عمل کنید:

  • در این بازی سعی کنید هرچه بیشتر حریف را در موقعیت دفاعی قرار دهید وقتی در موقعیت دفاعی باشد کمتر می‌تواند برنامه ریزی برای ردیف کردن مهره‌هایش بچیند.
  • در صورتیکه مهره‌ها را طوری بیچنید که از دو طرف امکان سه تایی شدن داشته باشد، حریف نمی‌تواند راه شما را سد کند. پس هنگام حرکت به این موضوع دقت کنید.

ویدئو زیر چندین راه‌ برای برنده شدن در بازی دوز ۳ تایی به شما آموزش می‌دهد:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − شش =