بارداری: هفته بیست و یکم

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

از سن بارداری شما تا کنون چهار ماه و سه هفته می‌گذرد و تا به اینجا نیمه‌ی راه را پشت سرگذاشته‌اید. شکمتان در حد قابل توجهی بزرگ شده است و تقریبا هر کسی که شما را ببیند متوجه بارداری‌تان می‌شود. حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید. این افزایش وزن برای سلامتی شما و کودک ضروری است. چاقی شما کمک می‌کند مواد مغذی کودکتان تامین شود. کم کم از مسائل اوایل بارداری رها شده‌اید و این روزها بهترین روزهای حاملگی را تجربه می‌کنید البته این موضوع برای بدن‌های مختلف متفاوت است. ممکن است تغییراتی را در پوستتان احساس کنید برای پیدا کردن راه حل مناسب حتما با پزشک مشورت کنید.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

در این هفته جنین هم اندازه جفت است. قدرت چشایی در نواحی مختلف زبان در حال شکل‌گیری است و کودکتان مزه‌ی غذاهایی که شما میل می‌کنید را تشخیص می‌دهد. رشد مغز استخوان‌ها در حال حال تکمیل است. گردش خون در بدن جنین جریان دارد و اگر فرزند شما دختر است کانال واژن در این هفته شکل می‌گیرد. جنین مایع آمینوتیک را می‌خورد و آن را هضم و دفع می‌کند و این روند بارها تکرار می‌شود. کودک مقداری کالری از این عمل به دست می‌آورد. دست و پای جنین به طور متناسبی رشد کرده است و حرکات بیشتری نسبت به هفته‌های گذشته دارد.
قدجنین در این هفته ۲۶.۷ سانتی‌متر و وزن تو حدود ۳۶۰ گرم می‌باشد. او حدودا اندازه یک میوه هویج یا انار است.

نکاتی برای بارداری بهتر:

هر علامتی مانند سوزش و درد هنگام ادرار، درد در بالای ناحیه تناسلی، درد کلیه‌ها و … را جدی بگیرید زیرا عفونت ادراری و کلیه در زمان بارداری رایج است. عفونت ادرار و کلیه در صورت مراجعه به موقع به پزشک به راحتی درمان می‌شود اما در صورت عدم توجه به آن‌ها می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. با رعایت چند مورد زیر می‌توانید از عفونت جلوگیری کنید:

  • بسیار آب بنوشید.
  • قبل و بعد از مقاربت ادرار کنید.
  • پس از دفع مدفوع، مقعد خود را از جلو به عقب خشک کنید تا باکتری‌های مدفوع وارد مجاری ادرار نشود.
  • از پوشیدن شلوارهای تنگ خودداری کنید.
  • ورزش و تغذیه مناسب را فراموش نکنید.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − یک =