بارداری: هفته بیست و دوم

هفته بیست و دوم بارداری

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

در انتهای این هفته شما وارد پنجمین ماه بارداری خود می شوید و الان حدود ۴ ماه و ۴ هفته باردار هستید. شکم به سرعت به رشد خود ادامه می دهد و اکنون به بالای ناف رسیده است و اندازه شکم شما از استخوان لگن تا بالای رحم ۲۰ تا ۲۴ سانتی متر است. رشد شکم سبب می شود احساس کشیدگی کنید که طبیعی است. در برخی افراد به دلیل افزایش هورمون ها میل جنسی افزایش می یابد. احتمالا تا الان با تورم دست و پا مواجه شدید کمی تورم در طول زمان طبیعی است اما اگر این تورم به طور ناگهانی و زیاد باشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای کودک شما چه اتفاقی می‌افتد؟

در این هفته لب و چشمان جنین به طور کامل شکل گرفته است و در سونو گرافی قابل مشاهده است. کودکتان صداهای اطراف را می شنود و می تواند به آنها عکس العمل نشان دهد. مغز جنین در این هفته فرم گرفته است و اعصاب حس ها را به مغز منتقل می کنند. اگر جنین شما پسر است بیضه ها به کیسه بیضه ها منتقل می شود . پوست جنین در این زمان به دلیل کمبود چربی چروکیده است. جنین می تواند دستانش را حرکت دهد و بند ناف و بینی و گوش خود را بگیرد.
قدجنین در این هفته ۲۷.۸ سانتی‌متر و وزن تو حدود ۴۳۰ گرم می‌باشد. او حدودا اندازه یک میوه نارگیل است.

نکاتی برای بارداری بهتر:

اگر هنوز در کلاس بارداری ثبت نام نکرده اید عر چه سریعتر این کار را انجام دهید تا قبل از زایمان جلسات کلاس به اتمام رسیده باشد. همان ظور که گفتیم ورم دست و پا در بارداری طبیعی است برای بهبود ورم پا می توانید از کفش های مناسب استفاده کنید که از فشار کمر هم می کاهند. در زمان استراحت پاهای خود را بالا نگه دارید تا مایع جمع شده در پا ها در دیگر نقاط بدن هم پخش شود. پس از پیاده روی خودتان یا همسرتان ، پاهایتان را با روغن یا آب گرم ماساژ دهید. تغذیه سالم را ادامه دهید. بهتر است در هر روز به جای سه وعده غذایی، پنج یا شش وعده غذا با مقدار کمتر میل کنید تا از سوزش سر معده و حالت تهوع جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =