اسباب بازی چوبی

اسباب بازی چوبی

اسباب بازی انواع متفاوتی دارد و از جنبه‌های متفاوت می‌توان آن را دسته بندی نمود. یکی از دسته بندی‌هایی همواره مورد توجه خانواده ها قرار میگیرد، دسته بندی بر اساس جنس اسباب بازی هاست. انواع اسباب بازی ها از نظر جنس را می توان اسباب بازی چوبی، اسباب بازی پلاستیکی، اسباب بازی پارچه‌ای، اسباب بازی فلزی و… را نام برد. یکی از محبوب‌ترین دسته‌بندی‌ها، اسباب بازی چوبی است. زیرا برقراری حس لامسه با چوب یکی از لذت‌بخش‌ترین احساساتی است که هر کودکی می‌تواند تجربه کند.

یکی از فواید اسباب بازی چوبی نسبت به اسباب بازی پلاستیکی، آن است که جنس چوب باعث می‌شود کودک طبیعت را به خوبی لمس کند (به ویژه در اسباب بازی هایی که چوب آن‌ها رنگ نشده است). یکی دیگر از فواید اسباب بازی چوبی، قیمت مناسب آن در برابر کیفیت و ماندگاری است که دریافت می‌کند. اسباب بازی های چوبی ایرانی معمولا با قیمت مناسب و استانداردهای کیفیتی بالایی عرضه می‌شوند.

اسباب بازی چوبی نیز خود انواع و اقسام گوناگونی دارد. بخش عمده‌ای از اسباب بازی های چوبی را معمولا پازل و ساختنی تشکیل می‌دهند. انواع ماشین چوبی، قطار چوبی و هواپیمای چوبی نیز از انواع این دسته‌بندی‌ها در زیر مجموعه اسباب بازی چوبی محسوب می‌شوند.

از آنجایی که فرآوری چوب به شدت مهم و حائز اهمیت است، از این رو انتخاب اسباب بازی چوبی مناسب سخت‌تر از انتخاب از میان انواع دیگر اسباب بازی هاست. اینکه سطح چوب ها به خوبی پرداخت شده باشد، یا رنگ استفاده شده رنگ گیاهی و مناسبی باشد، گوشه‌ها و حواشی اسباب بازی به خوبی پخ خورده باشند و خیلی موارد دیگر، از نکاتی است که در هنگام خرید اسباب بازی چوبی باید مورد توجه قرار گیرد.

باید همواره در هنگام خرید اسباب بازی چوبی نکاتی را مد نظر قرار دهید. مثلا اینکه جنس اسباب بازی از چوب طبیعی هست یا خیر؟ اندازه قطعات قابل بلعیدن هستند؟ تیزی‌ها به خوبی صیقل خورده و منحنی‌های چوب به خوبی درآمده‌است؟ از رنگ‌های ضد حساسیت، ضد بو، بدون رنگ پس‌دهی و ضد گردوغبار استفاده شده است؟