آموزش دومینو (Dominoes) حرفه ای: ۱۸ ترفند + رکورد جهانی دومینو

بازی دومینو (Dominoes) ابتدا در چین ابداع شده است و در قرن ۱۸ در ایتالیا از آن استقبال شد. روش ساده این بازی را می‌توان با قوانین نسبتا ساده‌ای انجام داد اما روش‌های متنوع دیگری نیز برای آن وجود دارد.
بازی دومینو نوعی بازی است که با قطعات مستطیلی شکل انجام می‌شود و معمولا از ۲۸ مهره تشکیل شده است. هر کدام از این مهره‌ها شامل دو مربع کنار هم است و هر مربع بین ۰ تا ۶ مهره وجود دارد.
این بازی را می‌توانید ۲ نفره یا ۴ نفره انجام دهید. در مقاله زیر به آموزش و توضیح بازی دومینو پرداخته‌ایم.

آموزش بازی دومینو

بازی دومینو را می‌توان با روش‌های متنوع و جالبی انجام داد. در اینجا ما به یکی از این روش‌ها پرداخته ایم. این بازی با چیدن زنجیره ای از دومینوها و رعایت قانون‌های خاصی انجام می‌شود.
بازی ۲ نفره: در بازی دومینو دو نفره هر کدام از بازیکنان به تعداد مساوی یعنی ۷ مهره برمی‌دارند و بقیه را در بانک بازی می‌گذارند. یکی از بازیکنان بازی را شروع می‌کند. بازی با یک مهره شروع می‌شود. سپس هر بازیکن در نوبت خودش یک مهره اضافه می‌کند. برای اضافه کردن مهره‌ جدید باید یکی از مربع‌های آن با یکی از مربع‌های دو سر زنجیره جفت شود. اگر بازیکن مورد نظر نتواند مهره‌ای اضافه کند باید یک مهره از بانک مهره بر‌دارد و نوبت به نفر بعد میرسد.
برنده بازی کسی است که زودتر مهره‌های خود را تمام کند.

بازی ۴ نفره

بازی ۴ نفره: قوانین بازی دو نفره برای ۴ نفره هم صدق می‌کند. با این تفاوت که مهره‌ها کنار هم چیده می‌شوند البته به صورت بالعکس تا روی سفید آن‌ها دیده شود. سپس نفر اول ۲ مهره برمی‌دارد و نفرات بعدی نیز به ترتیب و از سمت راست ۲ مهره برمی‌دارند، در دور دوم نیز ۲ مهره و در نهایت ۳ مهره بر می‌دارند تا در آخر هر نفر ۷ مهره داشته باشد.
کسی که جفت ۶ داشته باشد بازی را شروع می‌کند. و پاد ساعت گرد نوبت به بقیه می‌رسد. برنده بازی همچنان کسی است که زودتر مهره‌های خود را تمام کند. در بازی ۴ نفره افرادی که رو به روی هم می‌نشینند هم گروهی هستند و در انتها کسی که مهره‌هایش تمام می‌شود مهره‌های تیم رقیب را جمع می‌زند و به عنوان امتیاز تیم خود ثبت می‌کند. تیمی که امتیازش به ۱۰۴ برسد برنده نهایی یک دور کامل بازی می‌شود.
می‌توانید ویدئو آموزشی این بازی را در اینجا ببینید:
لینک
https://www.aparat.com/v/4lTBi/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C_%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%88
Embed

 

آموزش حرفه ای بازی دومینو

بازی دومینو با روش‌های متنوعی انجام می‌شود که دو مورد از مشهورترین آن‌ها موارد زیر است.
• روش مسدودکننده: اکثر بازی‌های دومینو با روش انجام می شوند. یعنی مسدود کردن مهره‌های حریف یا تمام کردن مهره‌ها یک فرد هدف این بازی‌ها است. پس بازیکن برنده کسی است که مهره‌های حریف را مسدود کند یا زودتر از دیگری تمامی مهره‌های خود را در بازی جایگذاری کند.
• دومینو امتیازی: این نوع بازی دومینو از قوانین خاصی پیروی می‌کند و معمولا امتیاز‌های آن حین بازی شمرده می‌شود. قوانین آن در مناطق مختلف متفاوت است.

چیدن دمینو

چیدن قطعات دومینو

دومینو یک ورزش و سرگرمی فکری بسیار جذاب است که با چیدن مهره‌های مستطیل شکل آن می‌تواند تصاویر زیبا و متنوعی ایجاد کرد. سطح چیدن دومینو‌ها باید کاملا صاف و صیقلی باشد تا احتمال افتادن ناگهانی مهره‌‌ها کمتر شود. نکته اساسی در هنگام چیدن مهره‌های دومینو این است که مهره دومینو را باید با استفاده از انگشت شست و اشاره و از پایین‌ترین قسمت آن گرفته تا احتمال لرزش آن هنگام چیدن کمتر شود. پس به هیچ وجه نباید مهره را از بالا بگیرید.
فاصله بین مهره‌ها نیز باید به اندازه‌ای باشد که هنگام زیرش مهره‌ها، مهره‌‌قبلی با مهره بعدی برخورد کند و منجر به افتادن آن شود. توصیه می‌شود که فاصله بین قطعات حدود ۲۰ میلی متر باشد.
جالب است بدانید رکورد جهانی دومینو ۱۵۵۲۴ عدد دومینو است. ویدئو رکورد جهانی دومینو را می‌توانید در لینک زیر ببینید.

لینک

https://www.dideo.ir/v/yt/8XQ72mgmh30/worlds-longest-domino-line%21-ever%21%21%21

مسابقات دمینو

مسابقات دومینو: ۳ روش چیدن قطعات دومینو

قطعات دومینو را می‌توانید در روش‌های مختلف بچینید. همچنین مسابقات زیادی هم برای چیدن دومینوها برگزار می‌شود. برخی از این مسابقات طراحی خاصی را مانند موارد زیر مدنظر قرار می‌دهند. انواع مسابقات دومینو:
• طراحی آزاد: در این نوع طراحی گروه‌های شرکت‌کننده معمولاً با تعداد معینی از مهره‌ها، بهترین و خلاقانه‌ترین طرح‌های خود به رقابت می‌پردازند.
• دومینو استکینگ (Stacking): در این نوع از رقابت‌ها تیم‌ها سعی می‌کنند تعداد بیشتری دومینو را روی یک مهره سوار کنند. هر شرکت‌کننده‌ای که بتواند تعداد بیشتری از مهره‌های دومینو را بر روی یک‌مهره ایستاده سوار کند برنده است.
جالب است بدانید مناسب‌ترین مهره برای این نوع چیدمان، مهره‌ی چوبی است، زیرا سطح این نوع از مهره‌ها کاملاً صاف و بدون هیچ‌گونه برآمدگی یا فرورفتگی است، بنابراین به‌راحتی بر روی مهره‌ی دیگر قرارگرفته، تعادل سازه حفظ می‌شود.
ط دومینو تاپلینگ (Toppling): در این نوع چیدمان، مهره‌ها پشت سرهم روی یک سطح قرار می‌گیرند به‌طوری‌که با ضربه به نخستین مهره، مهره‌ها پشت سرهم می‌ریزند. می‌توانید با خلاقیت خود طرح‌ها و روش‌های متنوعی از دومینو‌ها را ایجاد کنید.

 

اهمیت دمینوفواید و اهمیت بازی دومینو برای کودکان

بدیهی است که این بازی مختص کودکان نمی‌باشد و حتی اکثر شرکت‌کنندگان در مسابقات دومینو بزرگسالان هستند. اما بازی دومینو برای کودکان فواید بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشازه کرد:
• تقویت دقت و تمرکز
• هماهنگی چشم و دست
• تقویت کنترل عضلات ظریف دست‌ها
• افزایش خلاقیت
• تقویت هوش تصویری فضایی
• آشنایی با رنگ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − پنج =