دنیای کودکی دنیایی است که می‌تواند پیش زمینه یک دنیای موفق در آینده باشد. از همین رو در این مقاله به سراغ یکی از راه‌های کشف استعدادهای کودکان رفتیم. استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری راهی بسیار متفاوت و جامع است که می‌تواند نتایج قابل توجهی را به همراه داشته باشد. از اهمیت این ابزار با سن مناسب برای هر بازی، مهم‌ترین مواردی هستند که در این مقاله به سراغ آن‌ها خواهیم رفت.

در نهایت نیز به مواردی از بازی‌های فکری در این موضوع اشاره خواهیم کرد. امید است خواندن این مقاله و نکات بیان شده در آن بتواند به شما کمک کند تا نتیجه مطلوبی به دست آورده و در نهایت استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری را به خوبی رقم بزنید.

فهرست

اهمیت استفاده از بازی برای کشف استعداد کودکان
چگونگی استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری
تناسب سن و بازی مورد استفاده برای کودکان
انواع بازی فکری مختلف برای استعدادیابی کودکان

اهمیت استفاده از بازی برای کشف استعداد کودکان

همان‌طور که به خوبی می‌دانید، دنیای آموزش و یادگیری برای کودکان در دل بازی خلاصه می‌شود. کودکان تا پیش از ورود به مدرسه و دبستان، تنها با استفاده از بازی، آموزش و یادگیری دارند و به این وسیله دنیای خود را رشد می‌دهند. از آنجایی که یادگیری در دنیای کودکان بدون این موارد بی‌معنا است، کشف دنیای کودکان نیز در بازی خلاصه می‌شود.

بازی‌های دوست داشتنی و مورد انتخاب کودکان، از هر کودک با کودکی دیگر متفاوت است. از همین رو در دل هریک معنایی نهفته است که می‌تواند نشانگر علایق و استعدادهای او باشد. به این ترتیب، استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری راهکاری بسیار معقول است که می‌تواند سبب رشد دنیای کودک در سال‌های بعدی باشد. یافتن استعدادهای کودکان، موضوعی بسیار پیچیده است. موضوعی که می‌تواند به وسیله کشف استعداد کودکان با بازی‌های فکری آسان و ساده‌تر بشود. در ادامه به دنبال برخی از بازی‌ها و معانی هریک برای کودکان خواهیم بود.

استعدادیابی کودکان

 

چگونگی استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری

زمانی که برای استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری اقدام کنیم، متوجه خواهید شد که کاری ساده نیست. در این راه لازم است تا اطلاعات دقیقی را داشته باشید و نسبت به بازی کودک خود هشیار باشید. انتخاب بازی‌های فکری مناسب و به جا یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند کمک کند تا استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری ساده‌تر شود. برخی از بازی‌ها در دل خود، فکر بیشتری را نیاز دارند. به این ترتیب کودک با فکر کردن به مراحل مختلف بازی، خلاقیت‌های جدیدی را از خود شکوفا می‌کند. خلاقیت‌هایی که می‌تواند به معنای بروز استعدادهای کودک در هر مقطعی باشد.

علاوه بر این، انتخاب بازی‌های کودکان خود به تنهایی یکی از مهم‌ترین راهکارهای استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری است. در بین چند بازی مختلف، کودکان یکی را برمی‌گزینند و بیشتر از دیگر بازی‌ها با آن ارتباط می‌گیرند. نوع بازی و نحوه بازی کردن کودک از نکاتی است که می‌تواند به کشف استعداد کودکان با بازی‌های فکری بینجامد.

فعالیت ذهنی جرکتی با بازی های فکری

تناسب سن و بازی مورد استفاده برای کودکان

زمانی که به دنبال استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری هستید، حتما نسبت به رده سنی هر بازی توجه لازم را داشته باشید. دنیای بازی کودکان دارای رده‌های بسیاری است. در نظر گرفتن سن کودک برای انتخاب بازی موضوعی است که می‌تواند در کشف و استعدادیابی کودکان تاثیر به سزایی داشته باشد. از همین رو در یکی از قدم‌های اولیه انتخاب بازی مناسب برای استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری، لازم است تا سن کودک خود را در نظر بگیرید. رده‌های سنی کودکان با توجه به بازی فکری و قطعات آن مختلف است. این موضوع براساس اطلاعات دقیق و علمی طراحی شده است تا کودکان اجازه رشد و استعدادیابی بیشتری را برای خود رقم بزنند.

بازی های فکری

انواع بازی فکری مختلف برای استعدادیابی کودکان

حال با تمامی تفاسیر بیان شده اگر به دنبال استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری هستید، لازم است تا نگاهی را به دنیای بازی‌های فکری داشته باشید. دنیای بازی‌های فکری بسیار گسترده و متنوع است. این دنیا می‌تواند تمامی سلایق را در بر گرفته و برای استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری راهی متناسب باشد. راهی که شاخه‌های بسیاری داشته و تمامی استعدادها و علایق را در دل خود جای داده است.

از بازی‌های فکری نوشتنی تا بازی‌های فکری با صفحه بازی هرکدام برای برخی از کودکان و کشف استعدادهای آن‌ها مناسب است. در این بین ممکن است هر کودک، با یک بازی یکسان برخی از استعدادهای خود را بروز دهد. در این میان لازم است تا نسبت به بازی کودک توجه داشته باشید. برای این منظور در ادامه به برخی از بازی‌های فکری مناسب برای کودکان اشاره خواهیم کرد و درباره استعدادهای کشف شده در آن نکاتی را عنوان می‌کنیم.

انواع برد گیم

به کار گیری برد گیم در انواع و اقسام مختلف، راهی برای کشف استعداد کودکان با اسباب بازی‌های فکری است. انواع مختلف برد گیم می‌تواند استعدادهای متفاوتی را در کودک کشف کند. استعدادهایی از بازی با اعداد و ریاضی گرفته تا استعدادهای تفکر خلاقانه و تحلیلی را شکوفا خواهد کرد.

بردگیم

ساخت پازل

پازل به عنوان یک اسباب‌بازی بسیار متنوع شناخته می‌شود که کودکان در هر رده سنی می‌توانند از مدل‌های مختلف مناسب سن خود استفاده کند. در این بازی معمولا استعداد کودکان در ساخت‌وساز، خلاقیت‌های ذهنی کودک و تجسم‌های ذهنی و بصری نمایش داده می‌شود. جنس‌های مختلفی از پازل در بازار موجود است که در طرح و رنگ‌های مختلف می‌توانید خریداری نمایید.

پازل

جنگا

جنگا یک اسباب بازی چوبی است که باید به صورت ستون بچینید. کشف استعداد کودکان با اسباب بازی‌های فکری جنگا، می‌تواند به بروز خلاقیت‌های ریاضی و منطق او بینجامد. خلاقیت‌هایی که استعداد ساخت‌وساز کودک و توانایی‌ او را در این زمینه به نمایش خواهد کشید. البته باید توجه داشته باشید که بهتر است برای این بازی کودکان حداقل 7 سال سن را داشته باشند.

جانگا

سودوکو

جدول سودوکو یک بازی فکری است که به عنوان راهی برای کشف خلاقیت‌ بازی با اعداد کودکان شناخته می‌شود. استفاده از این بازی منوط به یاد داشتن و خواندن اعداد است. از همین رو استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری مانند سودوکو، برای کودکان بالای سن دبستان ممکن و قابل اجرا است.

ماز

ماز به عنوان موردی دیگر از بازی‌های فکری انتخابی ساده است که می‌تواند از کودکان 5 سال به بالا را سرگرم کند. در این بازی استعداد حل مسئله و مهارت یافتن راه‌های جدید برای مشکلات را می‌توانید در کودکان مشاهده کنید. کودکانی که به راحتی می‌توانند به بازی ماز بپردازند، معمولا کودکان خلاقی هستند و مسیرهای جدیدی را در دنیای خود تجربه می‌کنند.

جمع بندی

اگر به دنبال کشف استعداد کودک خود هستید و می‌خواهید به آینده و انتخاب‌های او کمک کنید، راهکارهای بسیاری وجود دارد. در این بین استعدادیابی کودکان با اسباب بازی‌های فکری راهی است که می‌تواند نتایج بسیار خوبی را به دنبال خود داشته باشد. انواع مختلف اسباب بازی می‌تواند استعدادهای مختلفی را در کودکان شکوفا کند. استعدادهایی که هرکدام در هر کودک به صورت خاص و متفاوت بروز پیدا می‌کند. امید است با خواندن این مقاله و نکات بیان شده در آن، بتوانید به استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری بپردازید و در این مسیر موفقیت‌هایی را کسب کنید.

سوالات متداول

بهترین اسباب بازی برای کشف استعداد کودکان چیست؟
با توجه به سن کودک و علایق هر کودک، این اسباب بازی می‌تواند متفاوت باشد. انواع مختلف پازل می‌توانند به عنوان یک گزینه بسیار متنوع انتخاب‌های خوبی را رقم بزنند.

بهترین زمان استعدادیابی با استفاده از اسباب بازی چه سنی است؟
سنین پیش از دبستان و سال‌های اول دبستان بهترین زمان برای کشف استعداد کودکان با اسباب بازی‌های فکری هستند.

در مسیر کشف استعداد کودکان با اسباب بازی‌های فکری چه کسانی در کنار کودکان دخیل هستند؟
در مرحله اول والدین و در قدم دوم معلمین و مربیان مهد نقش پررنگ و بزرگی در رسیدن به نتیجه استعدادیابی کودکان با بازی‌های فکری دارند.

منابع: parenting.flinto |‌ parenting.firstcry | jbcnschool

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها