یکی از جذاب‌ترین انواع اسباب‌بازی برای کودکان، عروسک‌ها هستند. یک اسباب‌بازی نام آشنا و بسیار محبوب که کودکان بسیاری با آن‌ خاطره دارند. در این میان برخی از انواع عروسک برای کودکان محصولاتی دلچسب‌تر بوده و با آن خاطرات بیشتری را دارند. یکی از انواع عروسکی که این روزها مورد استقبال بسیاری از کودکان قرار گرفته است، انواع عروسک روسی است.

محصولی ساخته شده با دست که زیبایی بسیاری دارد و در انواع مختلفی تولید می‌شود. در این مقاله و در ادامه به دنبال آن هستیم که درباره آموزش ساخت عروسک روسی نکاتی را توضیح داده و به صورت کامل آموزش ساخت عروسک را برای شما به همراه بیاوریم.

فهرست

آماده‌سازی وسایل لازم برای ساخت عروسک روسی
قدم اول ساخت عروسک روسی: کشیدن الگوی عروسک
قدم دوم ساخت عروسک روسی: انتخاب بهترین پارچه برای استفاده
قدم سوم ساخت عروسک روسی: پیاده‌سازی الگو بر روی پارچه
قدم چهارم ساخت عروسک روسی: دوختن قسمت‌های مختلف بدن عروسک
قدم پنجم ساخت عروسک روسی: دوختن سر و گردن عروسک روسی
قدم ششم ساخت عروسک روسی: برگرداندن عروسک از روی قسمت‌های نقطه چین
قدم هفتم ساخت عروسک روسی: پر کردن سر و بدن عروسک از پشم شیشه
قدم هشتم ساخت عروسک روسی: دوختن قسمت‌های مختلف بدن عروسک به یکدیگر
قدم نهم ساخت عروسک روسی: دوختن لباس متناسب با بدن عروسک
قدم دهم ساخت عروسک روسی: چسباندن موهای عروسک به سر

آماده‌سازی وسایل لازم برای آموزش ساخت عروسک روسی

در ابتدا برای شروع ساخت عروسک روسی لازم است تا اصلی‌ترین وسایل مورد نیاز برای این کار را آماده کنید. وسایلی که در نحوه آموزش ساخت عروسک تاثیرگذار بوده و می‌توانند پایه اصلی ساخت‌وساز شما باشند. این موارد به صورت دقیق عبارت است از:

  • یک متر پارچه ریون یا تریکو کشی به رنگ بدن عروسک
  • مقدار مناسب الیاف پشمی برای پر کردن بدن عروسک
  • توپک یونولیتی در سایز 8 یا 9 برای داخل سر عروسک
  • سیخ چوبی برای حالت دادن به دست و پای عروسک
  • الیاف متری برای اطراف توپک یونولیتی
  • پارچه نخی برای دوخت لباس عروسک
  • کاموا یا موی مصنوعی

مطالب مرتبط: فواید عروسک بازی برای کودکان چیست؟ تاثیر بازی با عروسک بر رشد خلاقیت کودکان

قدم اول آموزش ساخت عروسک روسی: کشیدن الگوی عروسک

در اولین مرحله از آموزش ساخت عروسک روسی به سراغ کشیدن الگوی آن می‌رویم. با داشتن یک الگوی مناسب و دقیق می‌توانید عروسکی زیبا را بسازید. به همین دلیل در اولین قدم لازم است تا الگویی تناسب با عروسک مورد نظر خود یافته و از آن استفاده ببرید.

الگو آموزش ساخت عروسک

قدم دوم آموزش ساخت عروسک روسی: انتخاب بهترین پارچه برای استفاده

حال برای آن که بتوانید به سراغ ساخت عروسک روسی بروید، لازم است تا یک پارچه مناسب را انتخاب کنید. داشتن یک پارچه کشی رنگ بدن که بتواند تا حدودی انعطاف داشته و کمی کش بیاید، از اهمیت بالایی برخوردار است. از همین رو پیش از شروع ساخت عروسک، انتخاب درستی برای پارچه داشته باشید.

پارچه عروسک

قدم سوم آموزش ساخت عروسک روسی: پیاده‌سازی الگو بر روی پارچه

پس از کشیدن الگوی مورد نظر و انتخاب پارچه متناسب با عروسک شما، لازم است تا الگو را بر روی پارچه مشخص شده پیاده کنید. در این مرحله توجه داشته باشید که شکل درست الگو و پیاده‌سازی صحیح آن، بخش اصلی از زیبایی نهایی عروسک شما خواهد بود.

برش الگو

قدم چهارم ساخت عروسک روسی: دوختن قسمت‌های مختلف بدن عروسک

پس از آن که الگو را پیاده‌سازی کردید، لازم است تا قسمت‌های مختلف بدن را از روی مناطق مشخص شده بدوزید. در این بخش توجه داشته باشید که قسمت‌های نقطه‌چین بر روی الگو، نباید دوخته شوند. در این بخش از ساخت عروسک روسی، تمیز کار کردن و داشتن دقت لازم می‌تواند سبب افزایش زیبایی در عروسک نهایی بشود.

یکی از مهم‌ترین مراحل کاردستی ساخت عروسک، آماده کردن و دوخت سر و گردن عروسک است. از آنجایی که این قسمت از عروسک بیشتر از دیگر قسمت‌ها در دید قرار دارد، لازم است تا توجه بیشتری را به آن داشته باشید.

در آموزش ساخت عروسک، این مرحله را می‌توان اینگونه مطرح کرد:
توپک را وسط پشم شیشه قرار دهید و پس از آن، در داخل سر بگذارید. اطراف و فضای باقی را نیز با استفاده از پشم شیشه پر کنید تا سر عروسک محکم و سفت شود. برای گردن عروسک نیز لازم است تا از یک سیخ چوبی استفاده کنید. دور و اطراف آن را با استفاده از پشم شیشه بپوشانید و آن را به دقت در جای درست قرار دهید.

دوخت اجزای عروسک روسی

قدم پنجم ساخت عروسک روسی: برگرداندن عروسک از روی قسمت‌های نقطه چین

پس از آن که قسمت‌های مختلف عروسک را دوختید، لازم است تا پارچه را از قسمت‌های باز که همان نقطه‌چین‌ها هستند، باز گردانید. از همین رو در این مرحله، احتیاط و به آرامی کار کردن از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند موجب زیباتر شدن و تمیز درآمدن عروسک نهایی بشود.

پرکردن عروسک روسی

قدم ششم آموزش ساخت عروسک روسی: پر کردن سر و بدن عروسک از پشم شیشه

پس از تکمیل تمامی مراحل سر و گردن عروسک، لازم است تا دیگر نقاط بدن را نیز از پشم شیشه پر کنید. توجه داشته باشید که میزان پشم شیشه موجود در بدن عروسک باید متناسب با سایز آن باشد. کم بودن پشم شیشه می‌تواند موجب نرم شدن عروسک و زیاد بودن میزان پشم شیشه موجود در عروسک نیز ممکن است موجب پاره شدن و خراب شدن عروسک بشود.

قدم هفتم آموزش ساخت عروسک روسی: دوختن قسمت‌های مختلف بدن عروسک به یکدیگر

پس از آن که قسمت‌های مختلف بدن عروسک را از پشم شیشه پر کردید و تمامی بخش‌ها آماده شدند، قسمت‌های مختلف را به یکدیگر متصل کنید. در این مرحله باید توجه داشته باشید که از نقطه‌چین‌ها و قسمت‌های باز عروسک استفاده کنید و آن‌ها را نیز به دقت بسته و به یکدیگر بدوزید.

تکمیل عروسک روسی

قدم هشتم ساخت عروسک روسی: دوختن لباس متناسب با بدن عروسک

پس از آن که ساخت بدن عروسک تمام شد و این مرحله به اتمام رسید، لازم است تا به سراغ مراحل بعدی ساخت عروسک روسی بروید. تزئین کردن و افزایش زیبایی عروسک، با استفاده از یک لباس زیبا و متناسب می‌تواند موجب استقبال بیشتر کودک در استفاده از آن شود. از همین رو در این بخش انتخاب پارچه و مدل لباس عروسک اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند به عنوان یک گزینه و موضوع مهم مطرح شود. براساس نوع سلیقه و دلخواه خود از پارچه‌های مختلف استفاده کرده و لباس عروسک را به شکلی متناسب با بدن او بدوزید.

لباس عروسک روسی

قدم نهم ساخت عروسک روسی: چسباندن موهای عروسک به سر

در آخرین مرحله از توضیح نحوه ساخت عروسک روسی، به سراغ متصل کردن موهای سر او بروید. در این مرحله با استفاده از موی مصنوعی یا کاموا می‌توانید کلاه‌گیسی زیبا و متفاوت را برای عروسک خود ایجاد کنید. کلاه‌گیسی که بتواند زیبایی ظاهری عروسک روسی شما را چند برابر کرده و قشنگی بیشتری را به آن هدیه کند. توجه داشتن به ترکیب رنگ موی عروسک با لباس او می‌تواند به عنوان یک گزینه مهم در این بخش مطرح شود.

عروسک روسی

ویدئو آموزش ساخت عروسک روسی

جمع‌بندی

یکی از جذاب‌ترین اسباب‌بازی‌های دنیای کودکان، انواع عروسک‌هایی هستند که آن‌ها را به بازی و ساختن اجتماع وامی‌دارد. استفاده از این اسباب‌بازی محبوب در بین کودکان مربوط به نسل جدید نیست. عروسک‌ها به عنوان یکی از قدیمی‌ترین انواع اسباب‌بازی در دنیای کودکان شناخته می‌شوند که انواع بسیار و متفاوتی را دارند. این انواع متفاوت با ساخته شدن در خانه و توسط خود افراد می‌تواند بر جذابیت استفاده از این محصول بیفزاید.

از همین رو در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه نحوه ساخت عروسک روسی تلاش کنیم تا شما را با دنیایی جدید و متفاوت از دنیای عروسک‌ها آشنا کنیم. دنیایی که می‌تواند فضایی منحصربه‌فردی را برای کودکان به وجود آورد و به شکلی شخصی‌تر برای آن‌ها جذابیت داشته باشد. امید است با خواندن این مقاله و نکات بیان شده در آن بتوانید به نتیجه خوبی برسید و در نهایت عروسک روسی جذابی را برای کودک خود بسازید.

سوالات متداول

در مراحل ساخت عروسک روسی چه نکاتی را باید به عنوان مهم‌ترین نکات در نظر گرفت؟
کشیدن الگو به شکل درست و قیچی کردن آن به صورت دقیق یکی از پیش‌زمینه‌های مهم برای ساخت یک عروسک روسی زیبا است.

بهترین پارچه مورد استفاده برای ساخت بدن عروسک روسی چه نوع پارچه‌ای است؟
انواع پارچه‌های کشی به عنوان بهترین پارچه‌های ممکن برای ساخت عروسک روسی هستند.

در آموزش ساخت عروسک روسی به کدام قسمت بدن باید توجه بیشتری را داشت؟
ساخت قسمت سر و گردن در عروسک روسی، به دلیل دیده شدن بیشتر از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

منابع: honarimag | honari | beytoote

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها