خاله بازی که در انگلیسی با عنوان play grown up شناخته می‌شود یک بازی به طاهر ساده اما موثر در رشد اجتماعی و روانشناختی کودکان است که تاثیر بالایی بر کودک دارد.

مزیت خاله بازی برای کودکان+ویدئو خاله بازی عروسک ها|هویو

کمتر کسی پیدا می‌شود که دنیای کودکی را تجربه کرده باشد و با واژه خاله بازی آشنایی نداشته باشد. این بازی یکی از بازی‌های محبوب دوران کودکی است که بیشتر کودکان بخصوص دختربچه‌ها آن را تجربه کرده‌اند. بازی با فواید بسیار که می‌تواند تاثیرات بزرگی بر سلامت روانی و جسمانی کودکان داشته باشد. کافی است به دوران کودکی خود نگاهی بیندازید، تا اینکه این بازی و خاطرات شیرین آن را بیادآورید. همه ما خاطراتی از عروسک محبوب خودمان داریم، خاطراتی که بسیار دوست داشتنی و جذاب بوده‌اند.

در این مقاله قصد داریم درباره این بازی اطلاعاتی را برای شما بازگو کنیم. اطلاعاتی در خصوص تعریف این بازی و مزایایی که برای رشد روانی کودکان دارد. در ادامه ، انواع روش‌های خاله بازی و اسباب‌ بازی‌های مورد استفاده در این بازی را معرفی خواهیم کرد. شما می‌توانید در صفحه عروسک هویو مجموعه متنوع عروسک‌ها را مشاهده کنید.

تعریف خاله بازی

خاله بازی در واقع، بازی است که در آن کودک زندگی بزرگسالان و والدین خود را شبیه سازی می‌کنند. این بازی یک بازی سنتی برای کودکان است که در انگلیسی با کلمه play grown up شناخته می‌شود و این کلمه نشان دهنده تاثیرات این بازی بر روی سلامت جسمی و روانی کودکان است.

در این نوع از بازی معمولا هر کودک نقش یکی از اعضای خانواده را بر عهده می‌گیرد و یک خانواده را تشکیل می‌دهند. خانواده‌ای که هر فرد در آن نقشی دارد و با توجه به نقش خود قرار است وظایفی را انجام دهد. در واقع کودکان با استفاده از این بازی، می‌خواهند دنیای بزرگسالان را تجربه کنند و وارد این دنیا بشوند. پس نقش پدر، مادر، خواهر و برادر را برعهده می‌گیرند و سعی می‌کنند تا بزرگ‌تر از سن خود نقش ایفا کنند و برای ایفای این نقش خود را آماده می‌کنند.

خاله بازی شبیه سازی رفتار والدین توسط کودکان است

مزایا خاله بازی

هرچند این بازی ممکن است در ظاهر بازی مهمی به نظر نرسد و مزیتی برای آن در نظر گرفته نشود اما تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از این بازی برای کودکان مزایای بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای خاله بازی برای کودکان پذیرفتن نقش بزرگسالی است. کودکان در این بازی، تلاش می‌کنند تا خود را در جایگاه پدر و مادر یا خواهر و برادر قرار دهند. برای آگاهی از مزیت بازی‌های نقش آفرینی برای کودکان این مقاله را مطالعه کنید. این موضوع موجب ارتقاء مسئولیت پذیری کودک می‌شود و کودک در این بازی ایفای نقش را تمرین می‌کند. تمرین کردن هریک از این نقش‌ها، می‌تواند برای بزرگسالی و مسئولیت پذیری کودک، کمک کننده باشد. علاوه بر این، کودک زمانی که در حال خاله بازی با همسالان خود است، از قوه خیال پردازی استفاده می‌کند. خیال پردازی کودکان می‌تواند قوه خلاقیت را در آن‌ها بالا ببرد. به همین دلیل خاله بازی را یکی از بازی‌هایی می‌دانند که به بالا رفتن خلاقیت کودک کمک بسیاری می‌کند.

با استفاده از این بازی، مهارت‌های ارتباطی کودکان افزایش می‌یابد. مهارت‌ حضور کودک در جمع و برقراری ارتباط با کودکان دیگر سبب می‌شود تا توانایی‌های کودک، مانند حرف زدن، هماهنگی اندام‌ها و شناخت آن‌ها، استفاده از اسباب بازی و بسیاری دیگر از توانایی‌های کودک ارتقا یابد. به همین دلیل، خاله بازی می‌تواند یکی از بهترین بازی‌ها برای تقویت رشد شناختی و روانی کودکان باشد.

خاله بازی مزایا بسیاری دارد از جمله باعث رشد شناختی و روانی کودک می شود

انواع روش های خاله بازی

خاله بازی را با توجه به نقش‌هایی که کودکان در آن می‌پذیرند می‌توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. برخی از این روش‌ها، بازی‌هایی هستند ک در آن کودکان در نقش یک خانواده ظاهر می‌شوند. یک نفر نقش مادر، یک نفر پدر و دیگران نقش فرزندان را برعهده می‌گیرند. در برخی از انواع خاله بازی ممکن است دکتر نیز وجود داشته باشد و افراد خانواده به دکتر مراجعه کنند. از طریق ایفای نقش، شغل‌های مختلف را تمرین می‌کنند. این نوع خاله بازی را می‌توان دکتر بازی نیز دانست. انواع بازی‌های آشنایی با مشاغل را در فروشگاه اسباب بازی هویو نیز می‌توانید مشاهده کنید.

باید به یاد داشته باشید که خاله بازی را بیشتر دختر بچه‌ها، به رسمیت می‌شناسند اما برخی از کودکان پسر نیز از این بازی استفاده می‌کنند. به همین دلیل جنسیتی دانستن این بازی خیلی مناسب نیست. 

خاله بازی را نباید یک بازی جنسیتی دانست

معرفی اسباب بازی‌هایی برای خاله بازی

در این بازی، از اسباب بازی‌های بسیاری استفاده می‌شود. استفاده از اسباب بازی‌ها، متناسب با نوع و سبک بازی صورت می‌پذیرد. مثلا در صورتی که قرار است کودکان به عنوان یک خانواده نقش بپذیرند، مادر خانواده به استفاده از اسباب بازی‌هایی چون وسایل آشپزخانه روی می‌آورد. ظرف و ظروف، گاز و اجاق، لباسشویی و قوری و سماور از اصلی‌ترین وسایل برای خاله بازی هستند که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بسیاری از موارد کودکان از خانه‌های آرایشی نیز در خاله بازی خود استفاده می‌کنند. کودکان دختر برای آن که خود را شبیه به بزرگسالان و مادر خود کنند، از اسباب بازی‌های لوازم آرایش و این موارد استفاده خواهند کرد. معمولا در این بازی‌ها از عروسک‌ها نیز به عنوان فرزندان خانواده و افراد کوچکتر خانواده استفاده می‌شود. 

نکات پایانی مقاله

اگر مقاله را تا اینجا همراهی کرده باشید، اکنون به خوبی می‌دانید که خاله بازی که در کودکی به عنوان یک بازی جذاب برای شما بود، تنها یک بازی نیست! این بازی جذاب و دوست داشتنی که بسیاری از ما آن را تجربه کرده‌ایم بازی است که موجب رشد روانشناختی کودک می‌شود. استفاده از این بازی می‌تواند رشد کودک را در مسیر تحولی خود، سرعت ببخشد و به او کمک کند تا شرایط بهتری را برای بازی تجربه کند.

در این مقاله سعی کردیم تا ابتدا تعریف این بازی را بیان کنیم و پس از آن به مزایای این بازی برای کودکان اشاره‌ای داشته باشیم. پس از آن که این مزایا را با یکدیگر برشمردیم، لازم دیدیم تا از روش‌های این بازی و اسباب بازی‌هایی که در این بازی استفاده می‌شود، صحبتی را داشته باشیم. امید است با خواندن این مقاله توانسته باشید اطلاعات مقبولی را درباره این بازی کسب کنید و بتوانید رشد روانی و جسمانی خوبی را برای کودک خود رقم بزنید.

بازی خاله بازی یک بازیدوست داشتنی و خاطره انگیز است

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها